Številni prebivalci Zagreba so sobotno noč preživeli budni, pa če so to želeli ali ne. Program na hipodromu v Zagrebu, kjer se je danes že začela osrednja maša, ki jo vodi papež Benedeikt XVI., se je namreč pričel že ob 3. uri zjutraj. Začel se je z molitvijo, nadaljeval pa z malo bolj glasnim vzklikanjem, kar je motilo zlasti tiste, ki jih papežev obisk na Hrvaškem ne zanima (še posebno pa ne v zgodnjih jutranjih urah).

Foto: AP

Nihče ni klical policije

Ob 5. uri je nastopil še mešani pevski zbor, ki naj bi bil kar zelo glasen, poroča Index.hr, ki dodaja, da so na uredništvo sicer prejeli veliko pritožb, a jim je zanimivo, zakaj nihče ni poklical policije, saj so ravno oni zadolženi za preverjanje kršitev javnega mira in redu.

Papež je slovenske vernike v zaključni molitvi nagovoril v slovenščini. "Z veseljem pozdravljam slovenske vernike. Hvala za vašo navzočnost. Bog vas blagoslovi," je dejal. Papež je pozdravil vernike tudi v srbščini, madžarščini, albanščini, makedonščini in nemščini. Govoril je tudi latinsko, italijansko in špansko.

Največ slovenskih vernikov je prispelo iz škofij Novo mesto, Celje in Maribor. Maše naj bi se po napovedih udeležila tudi ljubljanski in mariborski nadškof Anton Stres in Marjan Turnšek.

Družine so "male hišne cerkve"

Sveti oče je pred tem v pridigi poudaril, da je prisotnost krščanskih družin v družbi danes potrebna bolj kot kadar koli. Družine je povabil, naj se veselijo starševstva ter naj se obvežejo, da bodo svoje otroke učili moliti in molili z njimi. Zbrani množici je dejal, da je krščanska družina temelj verske vzgoje in da Cerkev gradijo družine, ki so "male hišne cerkve".

Foto: AP

"Žal moramo ugotoviti, da se posebej v Evropi razširja sekularizacija, ki Boga odriva na rob ter prinaša vse večji razdor v družine. Absolutizira se svoboda brez odgovornosti za resnico, preko potrošnje materialnega in površnih izkušenj pa se kot ideal izpostavlja dobro posameznikov brez upoštevanja kakovosti medosebnih odnosov in človeških vrednot," je dejal papež.

Vernikom je sporočil, naj bodo pogumni in naj "ne podležejo sekularizaciji, ki ponuja sožitje kot pripravo ali celo kot nadomestilo za zakon".

"Papež, radi te imamo"

Papež je na hipodrom prispel v papamobilu, verniki, med katerimi so številne družine z otroki, pa so ga pozdravili s pesmijo in ploskanjem. Benediktu XVI. so vzklikali, na transparentih pa so med drugim imeli napisano "Papež, imamo te radi".

Tudi zagrebški nadškof Josip Bozanić je pred začetkom papeževe pridige izpostavil, da je v središču pastoralnih prizadevanj ravno skrb za družino, ker Cerkev želi odgovoriti na izzive glede družinskih vrednot in vzvišenega življenjskega dostojanstva. Poudaril je, da je tudi današnje srečanje s papežem na Hrvaškem "nov zagon v prizadevanjih za družino kot najbolj sveto ustanovo zdrave družbe".

Krški škof Valter Župan je zahteval priznanje pravice do svobodnega izražanja katoliških vernikov, ki predstavljajo večino hrvaškega naroda in prebivalcev Hrvaške, da lahko živijo in javno zagovarjajo svoje vrednote. "Imamo pravico in hočemo, da otroci svoje starše lahko kličejo z naravnima imenoma mama in oče. Oni imajo naravno pravico, da pred vsemi pričajo, da imajo očeta in mamo, ki sta jim podarila življenje. Imamo pravico in želimo, da bi tisti, ki z nami upravljajo, zagovarjali življenje, ter da bi končno revidirali zakon o prekinitvi človeškega življenja iz časov, za katere bi radi verjeli, da so mimo," je dejal Župan.

Priponke s podobama Benedikta XVI. in Janeza Pavla II. (Foto: AP)

V soboto se je Benedikt XVI. ločeno sestal s hrvaškim predsednikom Ivom Josipovićem ter hrvaško premierko Jadranko Kosor.

Osrednji dogodek je bil njegovo nagovor pred približno 700 izbranimi predstavniki hrvaške družbe v Hrvaškem narodnem gledališču v Zagrebu, v katerem je med drugim izpostavil pomen vesti kot temelja svobodne in pravične družbe ter spomnil, da bo Hrvaška kmalu del Evrope tudi politično in institucionalno, kot je vedno bila zgodovinsko in kulturno.

Sobotni del obiska je sklenil z udeležbo na molitvenem bdenju na osrednjem zagrebškem Trgu bana Josipa Jelačića, na katerem ga je pozdravilo približno 30.000 mladih. Papež je mladim med drugim svetoval, naj si ne dovolijo, da bi jih "zapeljale nalezljive obljube lahkotnega uspeha ter načini življenja, ki dajejo prednost podobi na škodo notranjosti".

Foto: AP

Papež bo danes imel še večerno mašo za duhovnike v zagrebški katedrali in bo molil na grobu blaženega Alojzija Stepinca, ki ga je za blaženega leta 1998 razglasil njegov predhodnik Janez Pavel II. Dvodnevni obisk na Hrvaškem, ki poteka pod naslovom "Skupaj v Kristusu", bo Benedikt XVI. sklenil drevi, ko bosta s hrvaškim predsednikom Ivom Josipovićem imela zaključni nagovor na zagrebškem letališču. Od tam bo papež okoli 20. ure poletel proti Rimu.