Predsedstvo Republike Slovenije je sicer sklep o pomoči Hrvaški odobrilo 26. avgusta 1991. Urjenje te paravojaške enote pa je po besedah Slapnika potekalo pred tem - konec julija in v prvih tednih avgusta.

Kot je opozoril poslanec Zares, je nekdanji obrambni minister Janez Janša sicer priznal, da so se v Sloveniji urile hrvaške prostovoljne skupine. Kot dokaz za to, da se na Slovenskem ni urila paravojaška enota HOS, pa je Janša izpostavil poročilo hrvaške vlade, je dejal Slapnik.

Že omenjeni pripadnik TO Rudec je povedal, da so ga na urjenje, ki je potekalo na Medvednjaku, napotili njegovi nadrejeni in da je tam sodeloval kot pomočnik vodje urjenja. Med drugim je dejal, da so urili pripadnike prostovoljnih enot; "od organiziranih prostovoljnih enot z območja Republike Hrvaške, ki so se sicer imeli za ustaše oz. hosovce; za nas to ni bilo pomembno".

Nekatere citate Rudeca je povzel poslanec Zares Franci Kek. Izpostavil je, da je urjenje teh enot po besedah omenjenega pripadnika TO potekalo v uniformah Teritorialne obrambe in da so po mnenju Rudeca orožje za urjenje pridobili na območju Kočevske Reke.

Kot je dodal Slapnik, "so puške očitno dobavili iz skladišč obrambnega ministrstva". Cena urjenja in posamičnih pušk, ki naj bi jih dobila prva skupina 80 udeležencev, bi bila lahko po besedah Slapnika 496.000 nemških mark. Na mestu so torej vprašanja, kje so ta sredstva ter kdo jih je porabil in zakaj. "Tu se zelo približujemo direktnemu sumu neposrednega vojnega dobičkarstva," meni poslanec Zares.

Slapnika poleg tega zanima, ali drži, da so drugo skupino, ko se je ta vračala z usposabljanja v Sloveniji, pri Vukovarju iz zasede napadla JLA in z njimi "precej tragično tudi obračunala". Sprašuje se tudi, ali držijo navedbe medijev, da je imel Dobroslav Paraga slovenski potni list in na kakšen način mu je bil izdan.

Ta in še nekatera vprašanja bo poslanec Zares pisno zastavil ministrstvoma za notranje zadeve in za obrambo, poleg tega pa bo zaprosil za vpogled v vso razpoložljivo dokumentacijo.