V slabih desetih mesecih lanskega leta so redarji ugotovili več kot 26.000 prekrškov, med katerimi jih približno 15.000 sploh še niso odposlali. Andrej Orač, vodja ljubljanskega mestnega redarstva, pravi, da je težko reči, koliko denarja se bo zaradi teh prekrškov steklo v občinski proračun, saj naj bi bili postopki še daleč od formalnopravnega zaključka. "V tem trenutku je nemogoče oceniti, koliko zahtev za sodno varstvo bodo kršitelji vložili oziroma koliko plačilnih nalogov bo poravnanih v roku za plačilo globe v polovični višini," opozarja Orač.

Argument mestnega redarstva sicer drži, kljub temu pa lahko na podlagi pridobljenih podatkov o prekrških pridemo do vsaj približnih številk. Te so vrtoglave: samo z 12.500 izdanimi plačilnimi nalogi z globo 250 evrov, ki je predvidena za prekoračitev hitrosti v naselju za 10 do 20 kilometrov na uro, bi lahko redarstvo zaslužilo 3,12 milijona evrov, po milijon evrov so vredni izdani plačilni nalogi z globama 80 in 500 evrov, 383 pa je bilo lani najhujših kršitev, ki se kaznujejo z najmanj 1000 evri in devetimi kazenskimi točkami. Skupno gre torej za prekrške, vredne skoraj 5,5 milijona evrov ali 2,75 milijona evrov, če bi vsi vozniki kazen poravnali v 8-dnevnem zakonskem roku.

Tudi doslej zbrani podatki o letošnjih prekrških, povezanih s prekoračitvijo omejitve hitrosti, napovedujejo visoke prihodke mestnega redarstva, saj jih je iz tega naslova že za okoli 600.000 evrov. Vrednost izdanih plačilnih nalogov pa utegne krepko preseči lanskoletni izkupiček, saj bo mestno redarstvo v kratkem nabavilo še štiri stacionarne merilnike hitrosti, ki bodo zaznali tudi vožnjo v rdečo luč. Ocenjujejo, da bodo s temi radarji število ugotovljenih prekrškov povečali še za 36.400. Skupaj z dvema mobilnima radarjema v škodah roomster, ki ju redarstvo uporablja od februarja lani, bi torej po splošnih ocenah lahko število ugotovljenih prekrškov celo preseglo 60.000, kar je glede na opremo ljubljanskih redarjev že vsega spoštovanja vredna številka. Za primerjavo: policija je v lanskem letu na območju celotne države obravnavala 120.648 prekrškov zaradi prekoračitve hitrosti.

Da gre za izjemen angažma mestnega redarstva tudi na področju spoštovanja omejitev hitrosti, se strinja tudi inštruktor varne vožnje Andrej Brglez, ki poudarja, da bo zanimivo videti, ali se bo kaznovalna politika redarstva poznala tudi pri podatkih o številu prometnih nesreč ali pa je namenjena predvsem polnjenju občinske blagajne. Na vprašanje, kako komentira globe, ki jih redarstvo pošilja voznikom z enim letom ali več zamude, pa Brglez odgovarja: "Učinkovitost kazni je seveda povezana s tem, kako hitro jo dobiš. Če gledamo na te kazni kot vzgojni ukrep, lahko trdimo, da njihova učinkovitost ne bo takšna, kot če jo bi voznikom izdali dovolj hitro."