Jelušičeva je ob robu današnje slovesnosti v Mariboru sicer povedala, da današnji pozivi k odstopu niso nič novega, ob tem pa dodala, da se sindikati vojakov nimajo pravice ukvarjati s političnim delom, tako kot ne vojaki. "Naši sindikalisti so najprej vojaki, šele nato sindikalisti, zato bi bilo prav, da se zavedajo, da so pri njihovem delovanju nekatere omejitve, kadar se ukvarjajo s politiko," je dejala Jelušičeva.

Stanje v naši vojski vendarle dobro

Obrambna ministrica je sicer znova zagotovila, da je stanje v Slovenski vojski, ki ga omenjajo sindikalisti, vendarle dobro. To je po njenem nenazadnje pokazal tudi govor predsednika republike, ko so mu pred mesecem dni predstavili oceno pripravljenosti slovenske vojske. Kot je zatrdila, je to prava in relevantna ocena stanja v Slovenski vojski ter celotnem obrambnem sistemu.

"Zaupamo namreč predsedniku republike, da je sprejel in dojel pravo oceno stanja, zato ni mogoče pristajati na nekakšne parcialne ugotovitve zelo majhnih sindikatov, zlasti tistega, ki povrhu vsega sploh še ni reprezentativen. Prav bi bilo, da si reprezentativnost pridobi, s tem pa tudi pravico do zastopanja vojaških interesov," je dejala Jelušičeva.

O nezadovoljstvu zaradi plač ter očitkih, da ministrstvo nesmiselno zapravlja denar, pa Jelušičeva takšno prekomerno zapravljanje v celoti zavrača, saj je to po njenem edino ministrstvo, ki je v zadnjih dveh letih izgubilo zelo veliko predvidenega denarja. Denar, ki je ostal, pa zelo skrbno investiramo v zelo malo investicij, ki so nam še ostale, je zatrdila.

Kot je še dodala, vojaki dobijo plače, ki jim gredo po zakonih. Slovenska vojska je v preteklosti imela celo vrsto dodatkov, ki pa so danes podvrženi natančnemu pregledu, saj se po njenem zavedajo, da je na denar davkoplačevalcev treba paziti. Sicer pa, je dodala, so slovenski vojaki dobro plačani, glede na primerjavo z realnim sektorjem in stotinami ljudi, ki so danes na cesti. Prav tako so dobro plačani tudi v mednarodnih operacijah in misijah, česar se večina vojakov tudi zelo dobro zaveda.

Jelušičeva pri Pahorju uživa polno podporo

Premier Borut Pahor povsem zaupa v pripravljenost SV in zavrača stališče dela sindikatov vojske, da Jelušičeva predstavlja nevarnost za obrambni sistem ter delovanje demokratične in pravne države, so sporočili iz kabineta predsednika vlade. Pahor se je danes v luči poziva dela sindikatov vojske po odstopu ministrice za obrambo z njo temeljito pogovoril. Tudi na osnovi tega pogovora je presodil, da lahko povsem zaupa v pripravljenost Slovenske vojske za opravljanje vseh z zakonom določenih nalog, so zapisali v sporočilu.

Pahor tudi zavoljo tega meni, da ministrica dobro in vestno opravlja svoje delo ter uživa njegovo polno podporo. V tem smislu premier zavrača stališče dela sindikatov vojske, da ministrica predstavlja nevarnost za obrambni sistem ter za delovanje demokratične in pravne države. Kot so dodali v sporočilu, "predsednik vlade ta hip pušča ob strani vprašanje, ali je za kogar koli v vojski dopustno, da izreka tako politično oceno".

Premier je obrambni ministrici še svetoval, da skupaj z državnim sekretarjem za socialni dialog Milošem Pavlico v naslednjem tednu opravita dialog v vsemi zainteresiranimi sindikati, ki delujejo na Morsu. Namen tega sestanka naj bi bil, da ugotovijo in uredijo nekatere sindikalistične zahteve v zvezi z njihovim delovnopravnim statusom, so še sporočili iz kabineta predsednika vlade.

Delovanje v neskladju z zaprisego

''Delovanje ministrice za obrambo po našem prepričanju že nekaj časa ni več skladno z zaprisego, ki jo je dala pred matičnim odborom Državnega zbora. Pravice pripadnikov Slovenske vojske se grobo kršijo in zaradi teh kršitev smo v sindikatu pozvali ministrico za obrambo k zamenjavi načelnika generalštaba generalmajorja mag. Alojza Šteinerja,'' so zapisali v izjavi za javnost.

Ministrica Ljubica Jelušič se je odzvala z napadom na sindikate in osebnim napadom na predsednika sindikatov, Milevo Štukelj in Gvida Novaka, so še sporočili. Napadi sindikatov in njunih predsednikov so se končali z izbrisom interne spletne strani Sindikata vojakov Slovenije na spletnih straneh ministrstva za obrambo, ki so mu tako onemogočili komuniciranje s pripadniki Slovenske vojske in predvsem s svojimi člani.

''Izbris interne spletne strani s celotno zgodovino od ustanovitve sindikata dalje je groba kršitev ustavnih pravic pripadnikov Slovenske vojske, svobode govora in svobodnega sindikalnega združevanja ter delovanja,'' so poudarili v sindikatu.