V civilni iniciativi poudarjajo, da cestna infrastruktura v zaselkih od kamnoloma do obvoznice ni primerna za tolikšen tovorni promet: "Cesta je enostavno preozka, na določenih odsekih se ne moreta srečati niti tovornjak in osebni avtomobil, pogosto pa se v času obratovanja kamnoloma srečujeta na cesti dva kamiona. V teh primerih se promet popolnoma ustavi, vozniki tovornjakov in avtomobilov pa so v teh primerih prisiljeni voziti po pločnikih in bankinah. To neposredno vpliva na varnost pešcev, še posebno šolarjev, ki vsak dan hodijo v bližnjo Osnovno šolo Sostro." Poleg tega krajani opozarjajo še na to, da je cesta slabo vzdrževana ter da zaradi tovornega prometa nastaja škoda na stanovanjskih stavbah ob njej.

Betonarno bi postavili prihodnje leto

Direktor KPL Zvonko Šavor pravi, da razume krajane četrtne skupnosti Sostro, saj kamnolom v nobenem okolju ni ravno dobrodošel. "Kamnolom je tam, mislim, da že od leta 1957, rudarski načrti so narejeni, občinski načrt - tako prejšnji kot novi - to dejavnost tam predvideva, imamo vsa dovoljenja, izvajamo tudi vse meritve in imamo dva standarda kakovosti," poudarja Šavor, ki zavrača očitke, da naj bi med odloženimi gradbenimi odpadki v kamnolomu pogosto končale tudi salonitke. Vsak kamion z gradbenimi odpadki po njegovih besedah namreč pregledajo, za odlaganje salonitne kritine pa poskrbi pooblaščeno podjetje.

Šavor je potrdil, da nameravajo v kamnolomu prihodnje leto postaviti betonarno, vendar bo ta po njegovem mnenju zmanjšala tovorni promet v četrtni skupnosti, saj morajo zdaj pesek iz kamnoloma Sostro voziti v betonarno v Bizoviku. Dolgoročno pa bodo problem tovornega prometa skozi vasi Podmolnik, Sadinja vas in Dobrunje omilili, ko bo Mestna občina Ljubljana dokončala novo cesto do kamnoloma, ki bi se v prvi fazi izognila Sadinji vasi ter v drugi fazi povezala kamnolom s Sostrim stran od naselij.

Civilna pobuda trdi, da se oblast do krajanov vede arogantno

Lani sprejet občinski prostorski načrt to že omogoča, kako daleč pa so priprave na gradnjo ceste, pa nam na mestni občini v dveh dneh niso uspeli pojasniti. Z odzivom mestne občine in državnih institucij očitno niso zadovoljni niti krajani, saj so v pismu civilne iniciative zapisali, da se oblast do njih vede neodgovorno in arogantno, odgovornost prelagajo drug na drugega in ponujajo rešitve, "ki še bolj posegajo v naravno okolje in ne upoštevajo zahtev krajanov".