Do odločitve je prišlo na včerajšnjem sestanku ožjega vodstva DeSUS, na katerem so obravnavali položaj stranke po izstopu iz vladne koalicije. Po Žarnićevih besedah je eden od članov ocenil, da bi bila stranka neresna, če bi še naprej imela ministra v vladi. Žarnić je na očitke dejal, da ne želi biti moteči član in da lahko izstopi iz stranke, s takšnim razpletom pa se je, kot je dejal Žarnić, strinjal tudi Erjavec. Žarnić je dodal, da se je od nekdanjih kolegov poslovil prijateljsko in da je s stranko pripravljen sodelovati tudi v prihodnje.

Erjavec je povedal, da so Žarniću "zelo jasno povedali, da kot član stranke ne more več nadaljevati ministrovanja in da pričakujejo njegov odstop". S tem, ko se je odločil za nadaljevanje svoje ministrske kariere, je po Erjavčevi oceni dal "prednost svojim ambicijam, ne pa sklepom stranke".

Med svojo funkcijo ali članstvom v stranki se mora odločiti tudi državni sekretar na ministrstvu za okolje iz kvote DeSUS Peter Gašperšič. Če odstopa s funkcije državnega sekretarja ne bo podal, ne bo več član stranke DeSUS, je odločen Erjavec.

Naj spomnimo, da je s funkcije državne sekretarke v kabinetu predsednika vlade pred dnevi že odstopila Vlasta Vivod. Takšnih dilem pa nima podpredsednik državnega zbora Vasja Klavora, saj je DeSUS sprejel sklep, po katerem se odpovedujejo zgolj funkcijam v vladi.

Roko Žarnić, strokovnjak za gradbene materiale in potresno inženirstvo, je bil pred prihodom na ministrsko mesto februarja lani v političnih krogih povsem neznano ime, že ob nastopu funkcije pa je povedal, da ministrovanje jemlje predvsem kot strokovni in ne kot politični izziv. Čeprav je Erjavec ob uvrstitvi Žarnića na listo ministrskih kandidatov dejal, da ga stranka tja ne bi uvrstila, če ne bi bil njihov član, pa je manj znano, da je Žarnič to postal šele nekaj mesecev prej, avgusta leta 2009. Že tedaj so se pojavljala razmišljanja, ali niso morda njegovi vključitvi v stranko botrovali predvsem namigi glede možnih sprememb v vladi.