To naj bi se zgodilo šele po dokončanju regijskega centra za ravnanje z odpadki na Barju, ki pa bo po najbolj optimističnem scenariju zaradi zapletov s pridobitvijo evropskih sredstev in revizij dokončan šele leta 2014.

Zaradi neizpolnjevanja predpisov o predelavi odpadkov je okoljski inšpektorat decembra lani Snago kaznoval z 10.000 evri, dodatnih 1200 evrov pa je moral plačati njen direktor Janko Kramžar. Ta je takrat povedal, da inšpekcijske zahteve, naj v dveh mesecih uredijo ustrezno obdelavo odpadkov, ne bodo uspeli izpolniti, saj so sredi 144 milijonov evrov težke naložbe v nadgradnjo regijskega centra. Pomočnik direktorja Snage Valter Nemec je včeraj pojasnil, da če bo okoljsko ministrstvo od njih zahtevalo, naj mešane komunalne odpadke predelajo in na ta način izločijo del, ki ga je možno še reciklirati, bodo odpadke morali voziti iz Ljubljane. "Zato je bilo treba popraviti občinski odlok, vendar ta možnost predstavlja le rezervni scenarij, saj si še vedno prizadevamo, da bi okoljske cilje dosegli ne samo s predelavo mešanih komunalnih odpadkov, ampak do dokončanja regijskega centra tudi s spodbujanjem ločevanja odpadkov."

Na vprašanje, kam bi lahko sploh peljali ljubljanske odpadke, je Nemec odgovoril, da je to v tem trenutku težko predvideti, saj edini center za predelavo mešanih odpadkov v Celju trenutno ni sposoben sprejeti tolikšne količine odpadkov. "Te bi lahko morda vozili v sežigalnico v Nemčijo, vendar v tem primeru naše podjetje s trenutnimi cenami ne bi moglo normalno poslovati niti tri mesece," je opozoril Nemec, ki se je strinjal, da bi vsakršni drugačni scenarij kot odlaganje na Barju meščane pošteno udaril po žepu. Samo prevoz 70.000 ton ljubljanskih smeti na predelavo v Celje bi na primer stal od pol milijona evrov naprej na leto, tam pa bi za vsako predelano tono morali plačati 130 evrov, pri čemer pa bi še vedno morali vzdrževati tudi odlagališče na Barju.

O tem, kdaj bi se lahko črni scenarij uresničil, če se bo uresničil, je pomočnik direktorja Snage povedal, da je to odvisno od okoljskega ministrstva. "Če nam bodo prepovedali odlagati nepredelane mešane odpadke, se to lahko zgodi sorazmerno hitro," je napovedal Nemec. Na pojasnila okoljskega ministrstva in inšpektorata še čakamo.