Medtem ko je Kangler po zaslišanju dejal zgolj to, da je odgovarjal na vsa vprašanja preiskovalne sodnice in tožilca, pa je njegov odvetnik Franci Matoz dejal, da je celotna preiskava sestavljena iz celega kupa netočnosti. Župan je zato po njegovih besedah danes pojasnil vse nejasnosti okoli menjave zemljišč ter uveljavljanja predkupne pravice, hkrati pa zavrnil vse očitke, ki so dejansko brez kakršnekoli podlage. "Predložili smo tudi dokumentacijo, ki jasno dokazuje, da župan ni storil nobenega kaznivega dejanja in žal mu je, da mora to tudi dokazovati, čeprav bi moralo tožilstvo zahtevo za preiskavo podkrepiti z nekoliko bolj resnimi dokazi kot jih je v tem primeru," je še dejal Matoz. Preiskovalni sodnici je zato predlagal, da preiskave ne uvede ter prepusti odločitev senatu, saj so vsi očitki iz zahteve za preiskavo neutemeljeni.

Mariborski kriminalisti so decembra zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja in uradnih pravic, pomoči pri tem kaznivem dejanju ter treh kaznivih dejanj nevestnega dela v službi pristojnemu državnemu tožilstvu podali kazensko ovadbo zoper pet oseb. Med ovadenimi je bil tudi Kangler.

Primer iz leta 2008 je po takratnem razkritju v medijih obravnavala tudi protikorupcijska komisija, ki je ravnanje ocenila kot koruptivno. Podjetje Oil Metal je namreč sporna zemljišča za okoli štiri milijone evrov od družbe Dom Smreka kupilo le mesec dni preden je mariborski mestni svet na Kanglerjev predlog območje določil za gradnjo toplarne in jih le dva dni zatem prodalo družbama MTB in Mik. Mestna občina, ki bi lahko že takrat uveljavljala predkupno pravico, pa jih je nato po precej višji ocenjeni vrednosti, okoli deset milijonov evrov, pridobila z zamenjavo za prestižna zemljišča pod Pohorjem in v bližini Europarka.