Floorball je torej zvrst dvoranskega hokeja, pri katerem v prvi vrsti velja omeniti, da je, za razliko od hokeja na ledu, nenasilen šport, pri katerem je pretirana grobost (udarci s palico, nalet na telo in podobno) strogo kaznovana. V osnovi floorball izvira iz ZDA, ko so v petdesetih letih mladi začeli igrati hokej z lahkimi plastičnimi palicami in ploščkom. V Evropi se je ta šport najbolj usidral v Skandinaviji, kjer so leta 1986 ustanovili mednarodno floorball zvezo IFF, ki se ji je leta 2000 pridružila tudi slovenska zveza FZS, začetki igre na naših tleh pa segajo v leto 1991. Od takrat se v Sloveniji igra državno prvenstvo v velikem in malem floorballu za oba spola, saj je šport, pri katerem veljajo stroga pravila za preprečevanje grobosti, primeren tako za ženske kot za moške. Danes floorball organizirano igrajo v več kot 50 državah po svetu, v Sloveniji pa ga igrajo v članski ligi (elitna in 1. liga), ligi za dekleta in v mladinskih selekcijah U11, U13, U15 in U19.

Oprema in pravila

V osnovi se veliki in mali floorball razlikujeta po velikosti igrišča in po številu igralcev. Igrišče za veliki floorball (5 igralcev in vratar) meri 40x20 metrov, za mali floorball (3 igralci in vratar) pa 28x16 metrov. Igralci uporabljajo predpisane palice, le vratar ima posebno varovalno opremo, v katero sodijo čelada z masko, ki je podobna vratarski čeladi pri hokeju na ledu, posebne podložene hlače, podložena podsrajca in srajca, kolenčniki ter rokavice. Vratar namreč vrata brani le s s svojim telesom in ne uporablja palice. Tekme (ena tekma traja 3x20 minut) se igrajo v telovadnicah, igrišče pa je ograjeno z ogradami višine 50 centimetrov, pri kateri so elementi med seboj speti le z elastiko in ob trku vanjo "popustijo" ter s tem preprečujejo možnost poškodb. Igralci tako ne potrebujejo nobene posebne opreme, ekipa pa skuša v nasprotnikova vrata potisni 23-gramsko plastično votlo žogico s 26 luknjami premera 72 milimetrov. Vratar skuša vrata zavarovati s telesom, nogami ali rokami. Tako igralci kot vratar morajo biti ustrezno telesno pripravljeni, saj je hokej na parketu zelo dinamičen in hiter šport, ki zahteva tudi odlično obvladovanje žogice s palico. Vratar pa mora imeti razvite reflekse in mora biti zelo dobro razgiban, saj lahko žogico ustavi z nogami in tudi glavo. Pri njem so najbolj "na udaru" ravno kolena, kajti najbolj učinkovit je, ko kleči v vratih. Ta namreč merijo v širino 160 in v višino 115 centimetrov in ne smejo tehtati več kot 12 kilogramov.

Pravico na igrišču delita dva sodnika z licenco FZS, trenutno sta z mednarodno licenco IFF v Sloveniji dva sodnika. Ta morata budno paziti, kaj se dogaja na igrišču, udarce po palici, grobo prerivanje in še mnogo drugih prekrškov lahko kaznujeta s prostim strelom ali dve- ali večminutno izključitvijo igralca. Pravila so sicer nekakšna zmes hokejskih pravil, ki so jim so dodali še nekatera pravila iz košarke, malega nogometa in nekaterih drugih športov, glavni namen pravil pa je zavarovati igralce. Tako je igralcem strogo prepovedano na primer palico dvigniti nad višino pasu, igrati z roko, igrati v ležečem položaju ali se zadrževati v vratarjevem prostoru.

Strategija igre, postavitev igralcev, napad, obramba, podaje, vse skupaj je precej podobno hokeju na ledu, sem sodijo seveda tudi tako imenovane leteče menjave, zaradi lahke žogice je pri udarcu treba sprostiti še več energije, da lahko žogica poleti dovolj hitro, a pri močnih udarcih dobro izurjenih igralcev lahko ta doseže hitrost do 180 km/h. Zaradi pravil, ki preprečujejo grobost, in enostavne opreme za igralce je igra primerna za rekreacijo, saj je mogoče igrati tudi na manjše gole v vsaki dvorani.

Kje igrati

Velik napredek se floorballu v Sloveniji obeta v prihodnji sezoni, ko naj bi zavod ŠKL ta šport uvrstil med svoje dejavnosti, na letošnjem finalnem dogodku ŠKL v hali Tivoli pa so organizirali tudi promocijsko tekmo ter tako potencialnim igralcem in šolam predstavili ta šport. Centri floorballa v Sloveniji so v Škofji Loki, Borovnici, Ljubljani, Železnikih, Poljanah, Žireh, Jesenicah, Šmartnem pri Litiji, Idriji ali Kamniku. Več informacij lahko dobite tudi na www.floorballzveza.si.