Toda do roka, ki ga je določilo sodišče, ni plačal niti 1500 evrov predujma za začetek postopka prisilne poravnave Merfina niti predložil poročilo pooblaščenega ocenjevalca vrednosti, s katerim bi dokazal najmanj 50-odstotno verjetnost uspešnosti prisilne poravnave.

S tem so se uresničile napovedi, da je bil Kordežev predlog za prisilno poravnavo zgolj manever. Z njim je dosegel iztek enoletnega roka, v katerem bi lahko stečajni upravitelj izpodbijal nekatere sporne posle Merfina, kot je bilo na primer izplačilo dividend marca lani.

Na ljubljanskem okrožnem sodišču so nam pojasnili, da so 5. aprila pozvali Merfin, naj v 15. dneh dopolni predlog za prisilno poravnavo. Merfin je poziv prejel 11. aprila, do tega tedna pa predujem ni bil plačan. Zato bo sodišče predlog za začetek postopka prisilne poravnave zavrglo. Po pravnomočnosti tega sklepa bo sodišče odločilo o nadaljevanju postopka, v katerem je upnik HTC Dva predlagal stečaj Merfina, so dodali.

Kot je znano, je stečajni upravitelj HTC Dva Branko Đorđevič že 22. februarja predlagal stečaj Merfina in plačal tudi predujem. Toda še preden so se iztekli zakonski roki, v katerih bi se moral Merfin izjasniti o razlogih za stečaj, na podlagi česar bi lahko sodišče odločilo o uvedbi stečaja, je Merfin predlagal prisilno poravnavo. Zaradi tega je sodišče ustavilo odločanje o predlogu za stečaj. Spomnimo, da je Merfin navadnim upnikom, ki jim dolguje skoraj 331 milijonov evrov, v prisilni poravnavi ponujal zgolj 1,7-odstotno poplačilo, medtem ko nedavno sprejeta zakonodaja zahteva vsaj 50-odstotno poplačilo upnikov. Sodišče torej ne bi moglo ugoditi predlogu za prisilno poravnavo niti v primeru, da bi se Kordež odzval na poziv za dopolnitev predloga za prisilno poravnavo.

Podatki o poslovanju Merfina v lanskem letu dokazujejo, da je družba pogoje za razglasitev insolventnosti izpolnjevala že vsaj od lanske jeseni. Zato je družba HTC Dva, ki jo je Bine Kordež uporabil kot vzvod za financiranje menedžerskega prevzema Merkurja, prevzela pobudo v svoje roke in s predlogom za stečaj poskušala doseči, da bi stečajni upravitelj Merfina ujel roke za izpodbijanje spornih poslov.

Z izigravanjem insolventne zakonodaje je Kordežu in njegovim nekdanjim sodelavcem brez dvoma uspelo doseči, da bo imel stečajni upravitelj manj možnosti za izpodbijanje poslov, sklenjenih v letu dni pred sklepom o uvedbi stečaja. Izpodbijanju se bo tako očitno izognilo izplačilo dividend v višini 12 milijonov evrov, s katerimi so lastniki Merfina marca lani poplačali pomemben del osebnih posojil pri Hypo banki. Sporna je bila tudi poraba posojila v višini skoraj 150 milijonov evrov, ki ga je Merfinu dal HTC Dva, dejansko pa gre za sredstva Merkurja, saj je ta v letu 2009 in nato v lanskem letu posodil HTC Dva skupno več kot 190 milijonov evrov.

vesna.vukovic@dnevnik.si, suzana.rankov@dnevnik.si