Slovenske in madžarske inšpekcijske službe pa so na srečanju v Lentiju ugotovile, da imajo Madžari podobne težave s čebelami kot mi, le v manjšem obsegu, vzrokov za pomore pa prav tako ne poznajo, saj rezultatov analiz odvzetih vzorcev mrtvic, cvetoče ogrščice in cvetnega prahu še nimajo.

Pomurski čebelarji ne verjamejo, da je za pomore čebel krivo koruzno seme. Sumijo, da se čebele zastrupljajo zaradi oljne ogrščice. Glede na to, da v Pomurju največ kmetijskih površin obdeluje podjetje Panvita, ki kmete tudi oskrbuje z repromaterialom, semeni..., smo kmetijsko inšpekcijo vprašali, kakšen nadzor so opravili v Panviti po nedavnih množičnih pomorih čebel. Pojasnili so nam, da je Panvita na polju oljne ogrščice na površini 4,8 hektarja 14. aprila letos uporabljala Bayerjev insekticid decis, ki vsebuje aktivno snov deltametrin za zatiranje oljnega repičarja oziroma hrošča, ki uničuje cvetove te rastline. Proizvajalec navaja, da je to sredstvo nevarno za čebele in da ga v času cvetenja gojenih rastlin ni dovoljeno uporabljati, njegova karenca na oljni ogrščici pa je 45 dni. Bayer je letos dal na trg tudi insekticid biscaya, ki je prav tako namenjen zatiranju hrošča na oljni ogrščici. Zanj zagotavlja, da za čebele ni škodljiv in da se lahko uporablja tudi v času cvetenja oljne ogrščice, a je kmetijsko ministrstvo pripravek biscaya med cvetenjem ogrščice vseeno prepovedalo uporabljati.

Kmetijska inšpekcija je na omenjenem Panvitinem polju z oljno ogrščico odvzela vzorec le-te in v njej odkrila fungicid tebukonazol ter insekticid lambda cihalotrin. Odvzela je tudi vzorce mrtvic čebelarja Danila Bedeka, ki je pasel čebele na tem polju, vendar aktivnih snovi v njih niso ugotovili. So pa inšpektorji sprožili prekrškovni postopek proti podjetju Panvita zaradi nepravilne rabe pesticidov, in sicer zaradi neobveščanja uprave vrtca o rabi pesticidov na parcelah, ki so v njegovi bližini. Odgovora na vprašanje, kje je Panvita nabavila seme koruze in oljne ogrščice, od kmetijske inšpekcije nismo dobili.

Med tistimi, ki menijo, da za zastrupitev čebel ni krivo sejanje koruze, razkužene z insekticidom poncho, je tudi predsednik pomurskih čebelarjev dr. Stanko Kapun. Aktivno snov klotianidin, ki jo vsebuje pripravek poncho, so namreč našli tako v pelodu oljne ogrščice kot tudi v sami rastlini in v čebeljih mrtvicah, zato Kapun sklepa, da je vir okužbe prav ogrščica. "Skoraj nemogoče je, da bi s sejanjem koruze, razkužene s tem pesticidom, polja oljne ogrščice tako okužili, da bi po tako obilnem deževju, kot je bilo zadnje dni, čebele še naprej umirale," meni Kapun. Ko bodo znani vsi rezultati analiz, pričakuje, da bo stroka staknila glave in sprejela verodostojne ter zavezujoče sklepe, tudi glede tega, ali bi lahko aktivna snov klotianidin nemara ostala v zemlji od prejšnjih setev z njo razkuženih semen koruze ali oljne ogrščice.