Od deveterice začasno pridržanih v sredini akciji kriminalistov na območju Maribora je prostost trenutno odvzeta le še enemu, medtem ko so bili ostali po opravljenih hišnih preiskavah in zaslišanjih izpuščeni na prostost, so  povedali na Generalni policijski upravi. Župan Franc Kangler je bil izpuščen v sredo okoli 22. ure zvečer. Kot so sporočili iz GPU, je kriminalistična policija v okviru preiskovanja kaznivih dejanj gospodarske kriminalitete in korupcije ponoči zaključila z opravljanjem hišnih preiskav, kriminalisti so v preiskavah zasegli poslovno dokumentacijo in nosilce elektronskih podatkov. V nadaljevanju preiskave bo izvedenih več zaslišanj in razgovorov, nadaljuje se pregled in preučitev zaseženih podatkov.

Trenutno je zoper eno osebo še odrejeno policijsko pridržanje. Ta bo privedena pristojnemu preiskovalnemu sodniku, ostalim osumljencem pa je bilo pridržanje odpravljeno, ko so minili zakonski pogoji. Policija bo z vsemi novimi ugotovitvami dopolnila do sedaj posredovana obvestila mariborskemu državnemu tožilstvu, ki usmerja predkazenski postopek. Sicer pa na GPU dodajajo, da osumljenci in njihovi pravni zastopniki v predkazenskih postopkih s področja gospodarskega kriminala in korupcije, v katerih so udeležene različne javne osebnosti, postopke pogosto komentirajo kot rezultat politične instrumentalizacije policije in javnosti sporočajo, da so postopki bodisi nezakoniti, bodisi polni nedopustnih procesnih napak.

"Policija poudarja, da vse tovrstne večje preiskave usmerja državno tožilstvo in da je pri vsaki za posamezna preiskovalna dejanja potrebna predhodna sodna odredba, ki jo izda sodišče. Dopustnost in zakonitost vsakega tovrstnega preiskovalnega dejanja torej vnaprej poleg policije avtorizirata tudi državno tožilstvo in sodišče, zato odločno zavračamo tovrstne diskreditacije našega dela, saj kriminalistična preiskava poteka zakonito in v skladu s kriminalistično stroko," so še zapisali v sporočilu za javnost. V sredini zaključni akciji obsežne kriminalistične preiskave, ki so jo začeli leta 2008, je sodelovalo 116 kriminalistov in policistov iz vse Slovenije. Opravili so 25 hišnih preiskav pri devetih fizičnih in petih pravnih osebah, na še 20 lokacijah pa so zasegli poslovno in uradno dokumentacijo.

Na prostost izpuščen okoli 22. ure

Med drugim so pridržali župana Franca Kanglerja ter preiskali njegovo hišo v Zimici pri Dupleku, stanovanje v Radvanju, kjer ima prijavljeno stalno prebivališče, ter vikend na Pohorju in pisarno na sedežu mestne občine v Mariboru, okoli 22. ure pa je bil izpuščen. Med pridržanimi je bila tudi direktorica občinske uprave Milica Simonič Steiner, ki so ji kriminalisti prav tako pregledali hišo in pisarno. Iz Mestne občine Maribor so medtem sporočili, da sta po sredini preiskavi tako župan Kangler kot direktorica Simonič Steinerjeva danes že normalno v službi in da delo v mariborski mestni upravi poteka nemoteno.

Poleg njiju se med osumljenimi omenja še vodjo oddelka za okolje in prostor na mariborski upravni enoti Vinka Merca, direktorja gradbenega podjetja Konstruktor Marjana Pinterja, direktorja komunalnega podjetja Snaga Ivana Hajnška, lastnika in direktorja gradbenega podjetja MTB v stečaju Blaža Mlinariča in Viktorja Lednika, nekdanjega mariborskega podžupana Andreja Verliča ter podjetnika iz Dupleka Marjana Maherja. Kot je v sredo povedal vodja mariborskih kriminalistov Janez Lovrec, se sumi navezujejo na nepravilnosti pri prometu z nepremičninami in izvajanju številnih gradbenih projektov, ki so se v zadnjih letih izvajali na območju Maribora in v katerih so sodelovali različni predstavniki lokalne skupnosti, organov državne uprave in gospodarskih družb. Iz doslej zbranih informacij policistov izhaja, da povzročena premoženjska škoda oziroma korist znaša preko pet milijonov evrov.

Skupina uglednih Mariborčanov Kanglerja poziva k odstopu

Skupina zaskrbljenih mariborskih intelektualcev s prvopodpisanim Borisom Vezjakom je danes Kanglerja zaradi sredinih policijskih preiskav, ki županu očitajo vpletenost v gospodarski kriminal, pozvala k odstopu. Skupina je začela zbirati tudi podpise vseh, ki prav tako zahtevajo odstop mariborskega župana. Omenjena skupina je izrazila javno ogorčenje nad medijsko razkritimi sumi gospodarskega kriminala, v katerega je vpeta mariborska občinska uprava na čelu s Kanglerjem. Kot ocenjujejo, je s tem Maribor zabredel v velikansko moralno krizo.

"Čeprav novice o koruptivnih dejanjih in zlorabah položaja niso nekaj novega, čeprav preiskava še ni zaključena in je vsakdo nedolžen, dokler mu krivda ni dokazana, nas včerajšnji potek dogodkov preiskave na mariborski občini, njihova širina in obtožbe, ki smo jim priča, utrjujejo v prepričanju, da je župan izgubil potrebno politično legitimnost, ki jo je morda nekoč imel," so zapisali mariborski razumniki. Ob tem zaradi splošnega moralnega in političnega bankrota, izgubljene prepotrebne kredibilnosti med ljudmi in tudi zaradi evropske politične kulture postopanja Kanglerju kot skupina zaskrbljenih intelektualcev predlagajo, da odstopi z mesta župana in tudi na ta način omogoči neodvisen potek preiskave brez nepotrebnih izgovorov, so še dodali podpisniki poziva.

Med podpisniki so poleg Vezjaka še Bruno Hartman, Bojan Borstner, Vesna V. Godina, Miran Lavrič, Rudi Klajnšek, Andrej Naterer, Bojan Musil, Matej Dasko, Primož Premzl, Andrej Adam, Aleksandra Žorž, Samo Bohak, Branko Gerlič, Borut Osonkar, Tihomila Dobravc in Vojko Pogačar.