Izjave o predčasnih volitvah pa so po mnenju vodje poslanske skupine SD Dušana Kumra predvsem izraz neke negativne klime, ki so jo v slovenski prostor zasadili predvsem politiki. "In predsednik države je tudi eden od politikov in je soodgovoren za to negativno klimo," poudarja Kumer. Sam sicer, kot pravi, ni nasprotnik predčasnih volitev, če zanje obstaja konsenz, "ni pa to izhod iz situacije, ki smo jo mi zakuhali".

Vodja poslanske skupine Zares Franco Juri pa meni, da je predsednik Türk k situaciji pristopil zelo odgovorno in legitimno razmišlja o izhodih iz krize, ki je tudi politična. Veseli ga, da je podprl tudi njihovo pobudo za odstop predsednikov koalicijskih strank z ministrskih funkcij, saj "problemov ni mogoče reševati s tem, da ustvarimo neke žive ščite okoli političnih vodij". Predčasne volitve se sicer po njegovem mnenju nakazujejo kot ena izmed možnosti zapleta, pred njimi pa je verjetno tudi nekaj drugih alternativ.

Vodja poslancev LDS Borut Sajovic posameznih izjav predsednika republike ne pozna, iz izkušenj pa ve, "da jih je vedno mogoče razumeti tako ali drugače". Za LDS so po njegovih besedah odprte vse opcije in nimajo strahu pred nobenim od možnih scenarijev. "Na večer rezultatov pokojninskega referenduma bo znano marsikaj in takrat bodo sprejete tudi naše odločitve," je še dejal.

Predsednik DeSUS Karl Erjavec se pridružuje pobudi za predčasne volitve, saj po njegovi oceni kaže, da je vlada v fazi razpadanja. Prepričan je, da bo pokojninska reforma na referendumu padla, da zato bi bilo prav, da predsednik republike po referendumu v čim krajšem času povabi vse predsednike parlamentarnih strank na pogovor, kako iz politične krize. Po njegovi oceni so edini izhod predčasne volitve, na kar namiguje tudi predsednik republike, dodaja.

Predsednik SLS Radovan Žerjav se s pobudo za predčasne volitve strinja, saj so te po njegovem mnenju edini racionalen izhod iz sedanje krize.

Po mnenju predsednika SNS Zmaga Jelinčiča so izjave Türka neprimerne, saj predsednik republike nima pristojnosti, da bi sodil o tem, kaj je treba v državi narediti. Kot pravi Jelinčič, je v Türkovih izjavah čutiti željo po tem, da bi v Sloveniji spremenili državni sistem, tako da bi imeli predsedniškega ali vsaj polpredsedniškega.

Pri predčasnih volitvah je po njegovih besedah v Sloveniji pravna praznina, saj ni predvideno, kako naj bi se te izvedle. Prav tako se sprašuje, koliko poslancev bi glasovalo za predčasne volitve, saj to pomeni, da bi izgubili mesto na poslanskem stolčku in s tem eno leto in pol službenega časa in plače.

Izjavo predsednika republike o predčasnih volitvah so sicer že popoldne pozdravili v SDS, kjer jo razumejo kot podporo predlogu stranke in nekaterih drugih opozicijskih strank za razpis predčasnih volitev. "Razumemo jo tudi kot prevzem svojega dela odgovornosti za slabo stanje v državi", so zapisali.

Ugotavljajo še, da je imela predsednikova nedavna podpora zakonu o malem delu, ki so ga volivke in volivci na referendumu zavrnili z 80-odstotno večino, očitno nasproten učinek na rezultat referenduma. "Podoben učinek lahko pričakujemo tudi na vse tri referendume, ki bodo 5. junija. Predsednik RS je podprl vse tri slabe zakone vlade, ljudstvo pa jih bo po vseh napovedih prepričljivo zavrnilo," so še zapisali.