Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je namreč onkološkemu inštitutu (OI) za leto 2010 za 7,6 milijona evrov zmanjšal prihodek, za kolikor je na inštitutu načrtovana vrednost zdravil presegla vrednost porabljenih zdravil. Ko so zdravila 1997 vstopala v sistem financiranja, so bila nova in draga. Tako je na primer mg enega od zdravil stal 5,82 evra, lani pa le 0,58 evra, torej se je zdravilo desetkrat pocenilo. Zdravila so se pocenila zaradi pojava cenejših generičnih zdravil, pa tudi javnih razpisov in pogajanj OI z dobavitelji, je Žličarjeva pojasnila, od kod razlika.

"Absolutno zavračam trditve, da so bila sredstva porabljena nenamensko, res pa smo za zdravila plačali manj, kot smo načrtovali," je povedala Ana Žličar. Tako so porabili vse načrtovane količine zdravil in tudi več, saj so zdravili večje število bolnikov od načrtovanega.

Kot je povedala, je na včerajšnjem sestanku ZZZS ne glede na pravno mnenje, ki so ga predložili pri inštitutu, vztrajal pri svojem. "Zato bomo stanje za 2010 skušali popraviti s tožbo, saj dogovor ni mogoč," je povedala Žličarjeva. Menijo, da je to retrogradni poseg, s katerim je zavod inštitutu povzročil nemalo težav; poleg izgube se bojijo likvidnostnih težav, ki bodo ogrožale naložbe.

"Prihranki so bili usmerjeni v boljšo oskrbo bolnikov, nič ni bilo narejenega zoper osnovni interes zavoda, to je čim boljšo obravnavo onkoloških bolnikov. Težko razumem, da smo bili, ker smo se obnašali kot skrben gospodar in se dodatno pogajali za nižje cene zdravil, za to še kaznovani," pravi Žličarjeva.

Opozarja, da je rakavih obolenj vedno več, a razen za dodatna zdravila inštitut za zagotavljanje oskrbe bolnikov ni dobil nobenih dodatnih sredstev. Kljub temu so uvedli nove načine diagnostike, zdravljenja - za uvedbo katerih na zdravstvenem svetu niso zaprosili za dodatna sredstva -, enteralno in parenteralno prehrano, krili povečano rabo antibiotikov in protimikotikov zaradi novih zdravil, vstavljanje centralnih venskih katetrov... Inštitut bo iz prihrankov pri zdravilih zagotavljal tudi denar za sistemsko zdravljenje v drugih bolnišnicah, kamor se bo preneslo zdravljenje iz OI.

Žličarjeva tudi pričakuje, da bo ZZZS, če vzame presežek, ki ga niso porabili pri zdravilih, inštitutu priznal stroške zaradi večje porabe energije, čiščenja in varovanje, ki so nastali zaradi nove hiše, večje naložbeno in tekoče vzdrževanje, servisiranje in vzdrževanje opreme... Če k tem stroškom prištejejo še adaptacijo oddelkov C1 in C2 in novi obsevalni napravi, vse to znaša 9 milijonov evrov, kar je vse kril inštitut sam, je še povedala Ana Žličar.