"Danes in tukaj se javno in brez zadržkov opravičujemo vsem tem posameznikom," je napisal tednik, ki je v dvostranskem članku dodal, da se "heking" (prisluškovali so glasovnim sporočilom na mobilnih telefonih) ne bi nikoli smel zgoditi in da je bil in ostaja nekaj nesprejemljivega. Murdochov globalni imperij ni nikoli skrival zelo desničarskih političnih nagnjenj gospodarja Murdocha, o katerem poučeni pravijo, da že dolgo, prek vpliva svojih medijev in svojega osebnega vpliva na volitvah postavlja in odstavlja britanske vlade. Nekateri njegovim medijem pravijo "napadalni psi".

Murdochov Watergate

Ti so v primeru prisluškovanja glasovnim sporočilom vrste znanih Otočanov - škandal razglašajo za Murdochov Watergate - očitno ugriznili v preveliko kost. Škandal je izbruhnil leta 2007. Tednik je najprej zanikal prisluškovanje. Potem je trdil, da sta to počela na svojo pest en sam "pokvarjeni novinar" in zasebni detektiv - uslužbenec tednika. V minulih dneh je končno priznal, da je šlo za sistematično prisluškovanje, za katerega je očitno vedelo veliko več odgovornih. Murdoch si zdaj želi, da bi škandal čim prej potihnil in je za oškodovance menda pripravil 20 milijonov funtov. Zakaj? Predvsem zato, da ne bi škandal vplival na njegov načrtovani prevzem televizijskega giganta BSkyB, ki naj bi ga veljal do 14 milijard funtov. Odobriti ga mora britanska vlada. Murdoch oziroma njegovo podjetje News Corporation je že zdaj 37-odstotni lastnik BSkyB, poleg tega pa je v Britaniji - med drugim - tudi lastnik dnevnikov Sun in Sunday Times in tednika Sunday Times. News of The World naj bi ponudil zunajsodno poravnavo najmanj osmim znanim Otočanom, med katerimi je najbolj slavna igralka Sienna Miller, ki je zavrnila ponudbo. Med njimi so tudi nekdanja laburistična ministrica Tessa Jowell, njen mož, advokat David Mills, s katerim sta se, vsaj za javnost, odločila za ločeno življenje zaradi njegovih vezi z italijanskim premierjem Silviem Berlusconijem, in Joan Hammell, nekdanja svetovalka nekdanjega laburističnega namestnika premierja Johna Prescotta, ki pravi, da bi morali prevzem BSkyB odložiti do konca obnovljene policijske preiskave.

Vprašanja brez odgovorov

Član vlade Danny Alexander je izjavil, da gre za "nezaslišani zelo resen škandal", in da se morajo policijska preiskava škandala in tožbe nadaljevati. Trenutno tednik toži 24 oseb, pričakujejo pa, da se jih bo za tožbo odločilo še veliko več in da bodo odškodnine dosegle 40 milijonov funtov. Vodja laburistične opozicije Ed Miliband je že zahteval ločeno neodvisno preiskavo "domnevnega kriminalnega ravnanja tednika". Policija je ta hekerski škandal prvič preiskovala leta 2007, preiskava pa je vodila do obsodbe in zapora samo dveh oseb. Minuli teden je aretirala še enega sedanjega in enega nekdanjega področnega urednika in ju obtožila protizakonitega prestrezanja glasovnih sporočil. Vprašanj je še vedno veliko več kot odgovorov. Zakaj je bila policija med prvo preiskavo tako površna, kdo vse je vedel za prisluškovanje in kako visoko v Murdochovem medijskem imperiju so vedeli zanj, so samo tri izmed njih.