Sprva so poročali, da je imel potres magnitudo 7,4, sedaj je stopnja zmanjšana na 7,1, njegovo žarišče pa je bilo 40 kilometrov pod morskim dnom pred obalo prefekture Mijagi. Tla so se tresla približno minuto, potres pa so čutili tudi v Tokiu, kar 260 kilometrov stran.

Po podatkih ameriškega geološkega inštituta je bilo žarišče potresa 100 kilometrov od Sendaija in 140 kilometrov od Fukušime. (foto: BBC)

Po podatkih ameriškega geološkega inštituta je bilo žarišče potresa 100 kilometrov od Sendaija in 140 kilometrov od Fukušime, poroča ameriška tiskovna agencija AP.

Opozorilo umaknjeno

Kot so napovedovali naj bi bil pričakovani cunami visok približno dva metra, zato so izdali opozorila za več kot 420 kilometrov dolgo obalno območje, vse od prefekture Aomori na severu do Ibarakija v centralni Japonski, severno od Tokia. Opozorilo je bilo pred kratkim umaknjeno.

''Tla so se premikala gor in dol,'' je povedala Miri Gono, prebivalka Tokia. ''Začelo se je z majhnimi sunki, nato pa močno streslo. Bila sem sama v hiši s svojim bratom. Bla sva resnično prestrašena. Vzela sva svoje steklenice vode in se skrila pod mizo.''

O ranjenih ali mrvtih nacionalna obveščevalna služba zaenkrat ne poroča.

Isto območje je 11. marca stresel potres z magnitudo 9,0, ki mu je sledil uničujoč cunami.

Fukušimska nuklearka brez nove škode

Tokyo Electric Power Company (Tepco), opravitelj Fukušimske elektrarne, je povedal, da so iz elektrarne takoj po potresu evakuirali delavce. Trenutno so v kontaktu z preostalimi nadzornimi v elektrarni, ki ne poročajo o škodi.

Preostalih sedem delavcev v elektrarni je v redu, kot so sporočili odgovorni iz elektrare ''niso bili ranjeni in so vsi poiskali zatočišče v zaklonišču elektrarne. Še vedno poteka reševanje reaktorjev 1, 2 in 3.''