Predlog novele zakona o sodiščih predvideva, da se namesto enega specializiranega oddelka s sedežem pri Okrožnem sodišču v Ljubljani, ki ga je predvidela že prejšnja novela, organizirajo štirje specializirani oddelki na območju okrožnih sodišč, kjer imajo sedež višja sodišča (Celje, Koper, Ljubljana in Maribor).

Kot je pojasnil Zalar, je prejšnja novela predvidevala ustanovitev enega takega oddelka, pogoj pa je bil, da se sodniki prijavijo na razpis. Vendar je na petih objavljenih razpisih interes za to delo pokazalo relativno malo sodnikov.

Razlog za to so bile po ministrovih navedbah nekatere sistemske ovire, pa tudi take čisto praktične narave, povezane predvsem z zahtevo po mobilnosti teh sodnikov, saj naj bi delovali na različnih sodiščih po državi.

S štirimi oddelki bo tveganje za oddaljenost kraja, kjer bo obravnava, od kraja, kjer sodnik sicer dela ali živi, manjša, pravi Zalar. Sodniki pa bodo po njegovih besedah v te oddelke lahko razporejeni, o čemer bo odločal predsednik sodišča z letnim razporedom, ali pa dodeljeni. Še vedno se bodo namreč lahko potegovali za dodelitev v ta oddelek, o tem pa bo odločal sodni svet.

Specializirani oddelki bi lahko bili vzpostavljeni že pred poletjem, z delom pa bi lahko začeli že jeseni, je dejal Zalar. Podprl je tudi predlagano dopolnilo, da se uvede t.i. kataloški kriterij z natančno navedbo kaznivih dejanj, za katera bodo pristojni ti štirje oddelki.

Sicer pa novela po njegovih besedah prinaša še nekatere druge ukrepe za učinkovitejše sodstvo in hitrejše postopke.

Sodni svet podpira načela, ki jih zasleduje predlog novele, vendar pa je zadržan do uvedbe specializiranih oddelkov, je na seji pojasnila Vesna Pavlič Pivk. Sodni svet je namreč k noveli podal negativno mnenje, a brez obrazložitve.

Pavlič Pivkova pa je glede uvedbe specializiranih oddelkov pojasnila, da bi po njihovem mnenju te spremembe lahko povzročile veliko nove organizacije dela in ne nujno učinkovitejšega sojenja. Pogrešajo tudi kakovostnejšo analizo področja in možnost uvedbe specializacij, učinkovitejšega sojenja v okviru obstoječe zakonodaje.

Po uvodnih predstavitvah je Jožef Jerovšek (SDS) predlagal, da bi obravnavo novele prekinili in sklenili, da ni primerna za nadaljnjo obravnavo. Kot je opozoril, novela ne uživa podpore sodnega sveta, vrhovnega sodišča in sodniškega društva. Če pa ji nasprotuje vrh sodstva, je po Jerovškovih besedah že vnaprej jasno, da ne bo zaživela, sodišča pa se bodo ukvarjala z organizacijo in administracijo.

Jerovškov predlog so v razpravi podprli njegovi strankarski kolegi, Vinko Gorenak, Miro Petek in France Cukjati. Slednjega je zmotilo tudi to, da DZ novelo zakona obravnava po skrajšanem postopku, sam pa ocenjuje, da predstavlja "krepek poseg v organizacijo".

Miran Potrč (SD) je predloge iz novele nasprotno ocenil kot takšne, ki lahko izboljšajo učinkovitost sodišč. Po besedah Darje Lavtižar Bebler (SD) pa odklonilno mnenje sodnega sveta današnja obrazložitev, ki jo je podala Pavlič Pivkova, močno relativizira. Podobno je po njenem razbrati tudi iz obrazložitve mnenja vrhovnega sodišča.

Tudi minister je zatrjeval, da niso zaobšli strokovnih usklajevanj. Sodniško društvo po njegovih navedbah nima odklonilnega stališča do specializiranih oddelkov, s to novelo pa pravzaprav sledijo mnenju, ki ga je sodni svet podal ob obravnavi prejšnje novele. Poleg tega po njegovem ne gre za nekaj novega v slovenskem sodstvu, saj smo take oddelke že imeli.

Večina je Jerovškov predlog za prekinitev obravnave novele zavrnila, člani odbora pa so prešli k odločanju o dopolnilih. Brez razprave so sprejeli vrsto dopolnil, ki so jih vložile koalicijske poslanske skupine, večinoma na podlagi pripomb parlamentarne zakonodajno-pravne službe. Jerovšek pa je po glasovanju ugotavljal, da je vladna koalicija amandmirala kar 20 od 39 členov novele, kar kaže, da ne gre za domišljen predlog.

Z novelo zakona o sodiščih je povezana tudi novela zakona o sodniški službi. Spremembe so po Zalarjevih besedah vezane na vprašanje kriterijev za odločanje o tem, ali sodnik izkazuje posebno usposobljenost in izkušenost za dodelitev v specializiran oddelek, način dodelitve ter položaj sodnika v zvezi s to dodelitvijo.

Tudi k tej noveli je odbor na predlog koalicijskih poslanskih skupin sprejel več dopolnil.