Zunanje ministrstvo ceni napore, ki so jih predstavniki slovenske manjšine, deželne vlade v Celovcu in zveznega kanclerja vložili v pogovore za uresničitev odločb avstrijskega ustavnega sodišča glede dvojezičnih topografskih napisov in ostalih odprtih manjšinskih vprašanj, so še zapisali v sporočilu za javnost.

Kot država zaščitnica si bo Slovenija po navedbah MZZ še naprej prizadevala za celovito uresničitev vseh zavez Avstrije po 7. členu Avstrijske državne pogodbe za slovensko manjšino na Koroškem in Štajerskem.

Ministrstvo bo končno oceno rezultatov tretjega kroga pogovorov v Celovcu sicer podalo po posvetovanju s predstavniki slovenske manjšine, so še zapisali na MZZ. Zunanji minister Samuel Žbogar pa bo v zvezi z dogovorom o dvojezičnih napisih danes v Mariboru v okviru obiska na Štajerskem dal tudi izjavo za medije.

Predstavniki avstrijske vlade, dežele Koroške in slovenske manjšine so v tretjem krogu pogajanj o dvojezičnih krajevnih tablah na avstrijskem Koroškem v petek v Celovcu dosegli dogovor, ki predvideva dvojezične napise v krajih s 17,5 odstotka slovenskega prebivalstva.

Osnova za postavitev tabel v krajih z najmanj 17,5 odstotka Slovencev naj bi bili podatki popisa prebivalstva iz leta 2001. Iz tega gre sklepati, da bo dvojezične table dobilo 150 do 160 krajev. Dogovor naj bi vključeval tudi podpore za slovensko glasbeno šolo ter dvojezične otroške vrtce.

Koroške Slovence čaka interno odločanje o petkovem dogovoru

Politične organizacije koroških Slovencev bodo morale v prihodnjih tednih sprejeti odločitev o dogovoru glede krajevnih tabel, ki je bil dosežen minuli petek. Medtem ko je privolitev v dogovor v Narodnem svetu koroških Slovenev (NSKS) vprašljivo, v Zvezi slovenskih organizacij (ZSO) pričakujejo konkretna pojasnila o načrtovanih ukrepih.

Predsednik NSKS Valentin Inzko je za avstrijski državni radio ORF danes napovedal, da bo Zbor narodnih predstavnikov (ZNP), najvišje telo odločanja pri NSKS, o petkovem dogovoru odločal v prihodnjih 10 do 14 dneh. Sam dvomi, da bo ZNP potrdil ureditev s 17,5-odstotno klavzulo glede manjšinskega prebivalstva in okoli 150 do 160 naselij z dvojezičnimi oznakami.

Med drugim Inzko pričakuje možnost, da bi se občine lahko same odločile za dodatne dvojezične napise. Sam je bil zelo šokiran, ko je izvedel za 17,5-odstotno klavzulo, je dejal Inzko za ORF. Na seji ZNP bo sicer predstavil tudi pozitivne elemente, ki jih vsebuje dogovor, ki je boljši od dosedanje ureditve.

Za NSKS pa velja dogovor, da je treba slediti logiki 10-odstotkov manjšinskega prebivalstva za dvojezične table, ki jo uporablja ustavno sodišče. Lahko pa so prožni glede števila krajev, pri čemer bi bilo treba upoštevati večje kraje. "Z opustitvijo manjših naselij bi lahko prišli do sprejemljivega števila, ki pa bi bilo pod 200," je še povedal Inzko o zahtevah NSKS.

Predsednik ZSO je za STA dejal, da je glede nadaljnjega odločanja "treba počakati, kakšne bodo konkretne številke glede krajev in vsebine paketa", organi ZSO pa o tem ne bodo odločali prej kot v dveh tednih. Pogoj za privolitev ZSO pa je sistemska rešitev za slovensko glasbeno šolo. Za to naj bi obstajal tudi dogovor, da bo dežela Koroška za posameznega učenca slovenske glasbene šole prispevala enako podporo kot pri nemški glasbeni šoli.

Predsednik Skupnosti koroških Slovencev (SKS) Bernard Sadovnik za STA danes ni bil dosegljiv. Podpredsednica SKS Zalka Kuchling pa je sporočila, da se bo SKS v prihodnjih treh do štirih dneh predvidoma sestala v ožjem krogu. Sledil pa naj bi še širši sestanek članov organov SKS, na katerem bodo sprejeli stališče organizacije glede petkovega dogovora o dvojezičnih krajevnih tablah.