Yukio Edano sicer ni postavil točnega datuma, je pa povedal, da se ljudje, ki živijo v območju dvajsetih kilometrov okoli jedrskega objekta, še tedne in dlje ne bodo mogli za stalno vrniti domov. "Evakuacijsko obdobje bo daljše, kot smo želeli. Najprej moramo spet prevzeti nadzor nad jedrsko elektrarno," je povedal Edano.

Žalostne zgodbe evakuirancev ter tistih, ki živijo 20 do 30 kilometrov stran od elektrarne in so jim svetovali, naj ostajajo v notranjosti ali pa zapustijo dom, so ene mnogih, ki jih je povzročila japonska katastrofa. Na ducate delavcev, vojakov in drugih gara, da bi preprečili poslabšanje situacije, medtem ko se kmetovalci in drugi državljani ter uradne osebe soočajo s že nastalimi posledicami sevanja.

Delavci pri elektrarni so sprijaznjeni z visokim tveganjem

Mati enega od delavcev, ki se borijo v fukušimski elektrarni je dejala, da bodo vsi tisti, ki se sedaj trudijo umiriti situacijo v nuklearki, najverjetneje umrli zaradi posledic sevanja. T.i. Fukušima 50, skupina približno 300 tehnikov, vojakov in gasilcev, ki delajo v izmenah po 50, je bila med svojim delom večkrat izpostavljena nevarno visokim stopnjam sevanja.

Mati enega od moških je priznala, da so v skupini govorili o svoji situaciji in se sprijaznili z dejstvom, da obstaja velika možnost, da bodo umrli. "Moj sin in njegovi kolegi so se veliko pogovarjali o tem in so pripravljeni sprejeti tudi smrt, če bo treba," je povedala.

V Fukušimi 1 si delavci sicer še naprej prizadevajo preprečiti najhujše. Danes naj bi tako poskušali poškodovane dela nuklearke ponovno poškropiti z umetno smolo, kar so morali v četrtek zaradi dežja prekiniti. Umetna smola naj bi preprečila širjenje radioaktivnega prahu.

Na tisoče japonskih in ameriških vojakov pa je danes po poročanju francoske tiskovne agencije AFP začelo z intenzivno zračno in pomorsko operacijo, v okviru katere iščejo trupla žrtev. Japonska in ameriška vojska sodelujeta z 120 letali in 65 ladjami, akcija iskanja trupel pa naj bi vzdolž severovzhodne obale trajala tri dni.

Skrb povzroča izotop cezij 137

Še posebej zaskrbljujoče so trenutno povečane stopnje izotopa cezij 137, saj je njegov razpolovni čas najdaljši – 30 let. Stopnje cezija 137 so poskočile v morju v bližini nuklearke in so 527-krat večje od standardnih. Že včeraj pa smo poročali o tem, da so v morju pri Fukušimi izmerili rekordno vrednost radioaktivnega joda.

Tepco ponovno z napakami pri merjenju radioaktivnosti

Tepco, operater v potresu in cunamiju poškodovane japonske jedrske elektrarne Fukušima, je znova napačno izmeril radioaktivnost v podtalnici na območju nuklearke, je danes sporočila japonska agencija za jedrski nadzor. Japonski premier Naoto Kan pa je sporočil, da bo v soboto prvič obiskal območje, ki je bilo prizadeto v potresu 11. marca.

Kot je še sporočila japonska agencija za jedrski nadzor, naj bi bila podtalnica radioaktivna, vendar pa ni natančno znano, kako zelo. Tepco je v četrtek sporočil, da naj bi v podtalnici na območju nuklearke Fukušima namerili 10.000-krat višjo vrednost radioaktivnega joda od običajne vrednosti. Ob tem so pristojne oblasti izrazile "globoko obžalovanje", da je ponovno prišlo do napak pri merjenju radioaktivnosti.

Tepco je sicer vse od začetka katastrofe v Fukušimi pod udarom kritik zaradi svoje politike obveščanja javnosti. Tiskovni predstavnik japonske vlade Jukio Edano prav zaradi tega danes po poročanju japonske tiskovne agencije Kjodo, ki jo povzema nemška tiskovna agencija dpa, ni izključil možnosti, da bi država podržavila Tepco.

Naoto Kan bo v soboto obiskal prizadeta območja

Japonski premier Naoto Kan namerava v soboto prvič obiskati v potresu prizadeta območja. Kot je napovedano, naj bi Kan obiskal mesto Rikuzentakata in prefekturo Fukušima, same nuklearke Fukušima pa naj ne bi obiskal.