Evakuirati bi morali tudi kraj Iitate, ki leži kakih 40 kilometrov severozahodno od poškodovane nuklearke, v katerem živi 7000 ljudi, je na Dunaju povedal predstavnik IAEA Denis Flory. Poudaril je, da so podatki, ki so jih zbrale njihove ekipe, pokazali vrednosti sevanja, ki že presegajo kriterije IAEA za evakuacijo, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Zabeležili so sevanje 2 megabekerela na kvadratni meter, kar je dvakrat višje od vrednosti, ko agencija običajno že priporoči evakuacijo. To po besedah Floryja pomeni, da bi japonske oblasti morale temeljiteje preučiti, kaj se dogaja na kraju samem. Vendar pa IAEA lahko državam članicam daje le priporočila, ne pa tudi ukazov.

Tudi okoljevarstvena organizacija Greenpeace je pred tem na podlagi lastnih merjenj predlagala, da se evakuacijsko območje razširi. Opozorili so sicer, da radioaktivno onesnaženje v okolici nuklearke ni enakomerno. Na določenih območjih 40 kilometrov od elektrarne so tako zabeležili večjo nevarnost za zdravje ljudi kot na drugih območjih, ki so le 20 kilometrov proč od nuklearke.

Japonske oblasti so sicer ukazale evakuacijo v 20-kilometrskem pasu od nuklearke Fukušima, v 30-kilometrskem pasu pa so priporočile, da se ljudje zadržujejo v zaprtih prostorih. Nekatere države, med njimi tudi ZDA, so že v začetnih dneh nesreče, ki sta jo 11. marca sprožila rušilni potres in cunami, opozorile, da je evakuacijsko območje verjetno premajhno in so svojim državljanom priporočile umik iz najmanj 80-kilomtrskega območja okoli nuklearke.

Generalni direktor IAEA Jukija Amano je sicer danes napovedal, da bo agencija med 20. in 24. junijem pripravila ministrski vrh o jedrski varnosti, na katerem bi obravnavali lekcije, ki so se jih naučili z jedrsko nesrečo v Fukušimi. Na srečanju bi oblikovali "preliminarno oceno" posledic nesreče, pa tudi "preliminarno revizijo varnostnih standardov", je še povedal Amano.