Pobudniki za razpis posvetovalnega referenduma menijo, da je investicija v šesti blok Teša škodljiva. Kot je danes povedal Tadej Slapnik (Zares), na dolgi rok predstavlja problem za doseganje podnebnih ciljev, poleg tega pa bi lahko končala kot nasedla investicija. Po njegovem je zato prav, da se o investiciji izrečejo tudi državljani in državljanke. Medtem ko se vlada do pobude ni opredelila in od ministrstva za gospodarstvo pričakuje podrobno poročilo o projektu Teš 6, pa je pobudo sredi marca že zavrnil odbor za gospodarstvo. Ocenil je, da tako strokovnega in političnega vprašanja ne gre prelagati na državljane, poleg tega pa je za referendum prepozno, saj se projekt že izvaja.

To sta bila tudi ključna argumenta proti referendumu, ki so jih v razpravi izpostavljali poslanke in poslanci. Skupina poslancev je tako s svojo pobudo ostala osamljena, saj so glas proti razpisu posvetovalnega referenduma napovedali v poslanskih skupinah SDS, SLS, DeSUS, LDS in SD, podprli je niso niti nepovezani poslanci. V Zaresu so se mnenja o pobudi razhajala, v SNS pa so pobudo podprli. "Če bi imeli vlado, ki se zna odločiti in odločati, potem tega vprašanja ne bi imeli pred seboj," je poudaril poslanec SDS Andrej Vizjak. Po njegovem je mučenje državnega zbora z vprašanjem, ki to sploh ni, neodgovorno, saj se je projekt Teš 6 že začel. Predlagano referendumsko vprašanje je po njegovem mnenju zavajajoče in nejasno, tudi pristransko, poleg tega pa gre za strokovno vprašanje, do katerega se mora opredeliti politika.

Pobuda je povsem zgrešena, menijo tudi v SD

Da je pobuda za razpis posvetovalnega referenduma zgrešena, so bili prepričani tudi v poslanski skupini SD, saj je, tako Anton Colarič, projekt že v teku in zanj so pridobljena ogromna sredstva, predlagano referendumsko vprašanje je zastavljeno napačno in zavajajoče, o njem pa bi morala odločati politika. "Če bi se že odločili za posvetovalni referendum, bi se zanj morali odločiti pred več leti, ko je bil projekt še v idejni zasnovi," je poudaril Colarič, ki je pobudo označil za farso. Da bi se o Tešu 6 morala izjasniti vlada in ne ljudje na referendumu, je poudaril tudi poslanec LDS Ljubo Germič. Kot je dejal, za odločanje na referendumu ne obstajajo nobene kakovostne podlage, saj ne obstajajo analize, ki bi predstavile pluse in minuse projekta. Referendum zato ni smiseln, menijo v LDS.

V poslanski skupini SLS so pobudo za razpis posvetovalnega referenduma označili kot podcenjujočo do poslancev in državljanov. Kot je poudaril Franc Bogovič, bi morala vlada glede Teša 6 strniti vrste in postreči z jasnimi odgovori. O projektu naj se odloči politika, je poudaril Bogovič in dodal: "Če nismo sposobni odgovoriti na takšna vprašanja, se vprašajmo, ali smo sposobni voditi državo!" Da je referendum o Tešu 6 nesmiseln, so bili prepričani tudi v poslanski skupini DeSUS. Matjaž Zanoškar je spomnil poslanske kolege na referendum o Termoelektrarni Trbovlje, ko je bila udeležba nizka, saj so si bili državljani takrat enotni, da gre za vprašanje, o katerem se mora opredeliti stroka.

Podobnega mnenja so bili tudi nepovezani poslanci, med katerimi sta dva sprva prispevala podpis k pobudi, a sta ga kasneje umaknila. Nepovezani poslanci so zdaj enotnega mnenja - v primeru referenduma bi šlo za razvezo odgovornosti vlade, DZ in lastnikov, je poudaril Vili Rezman, ki si želi, da bi stroka v prihodnje postregla s korektnimi in primerljivimi analizami. Rezman se je tudi vprašal, kako je mogoče, da EIB podpira Teš 6 samo pod pogojem, da nič ne tvega in da tveganje v celoti prevzame Slovenija, in kako to, da ni opaziti nobene vneme za vlaganje v projekt s strani promotorjev, poslovodstev in zaposlenih, ki od takih projektov potem živijo. V poslanski skupini Zares se glede pobude za razpis posvetovalnega referenduma niso uspeli poenotiti, tako da se bodo do nje opredelili po lastni vesti, je napovedal Franco Juri. Pobudo skupine poslancev Juri sicer označuje kot legitimno.

V SNS pobudo podpirajo

Enotni pa so bili v poslanski skupini SNS, kjer so pobudo podprli. "Naj se ljudje odločijo, tako kot so se odločali o Termoelektrarni Trbovlje. Takrat je bil referendum ustrezna oblika, zdaj pa to na lepem ni več ustrezno, ker določene struje v državi želijo izpeljati ta projekt, ki bo nekaterim navrgel fantastične dobičke," je poudaril Zmago Jelinčič. Večurna razprava je bila burna in nemalokrat je bilo slišati obžalovanje, da vlada še ni uspela pripraviti nacionalnega energetskega programa. Precej ostri so bili v SDS - da gre v celotni zadevi za spopad oranžnega in rdečega lobija, da je pobuda za razpis posvetovalnega referenduma PR poteza za pojavljanje na televiziji, da poslanska skupina Zares deluje kot skupina nepovezanih poslancev, v kateri se vsak odloča po svoje, da se vlada na zmeden način loteva velikih projektov ...

Kljub izraženi nenaklonjenosti pobudi je Slapnik izrazil zadovoljstvo nad opravljeno razpravo. "Če je bil naš predlog za nekatere od vas igra, moram povedati, da je bila za nas predlagatelje zelo resna stvar, drama, da prihodnje generacije ne bodo govorile, da smo bili komedijanti," je zatrdil. Da je razprava pokazala na visoko stopnjo odgovornosti, je zatrdil državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo Viljem Pšeničny, ki bi si takšne odgovornosti želel tudi pri drugih strateških vprašanjih. Kljub temu, da se vlada do pobude za razpis posvetovalnega referenduma ni opredelila, pa to ne pomeni, tako Pšeničny, da nima odgovornega odnosa do energetike. Tako na ministrstvu končujejo nacionalni energetski program in zakonodajo s tega področja, ki bo v aprilu predmet javne obravnave. "Današnja razprava je bila tudi neformalen uvod v javno obravnavo," je dejal Pšeničny.