Te (za nekatere zelo) šokantne odločitve so rezultat močne potrebe po tujih valutah, saj Maršalovim otokom grozi, da jih bo zalil ocean. Otoško državo namreč sestavlja 29 atolov in pet otokov, nameščenih sredi Pacifika, od Havajev pa so oddaljeni kakšnih 4000 kilometrov. Na njih živi okoli 70 tisoč prebivalcev.

Atolom grozi ocean, katerega gladina se zaradi globalnega segrevanja dviguje. Strokovnjaki menijo, da bo arhipelag obstajal samo še do leta 2040. "Ne bomo zapustili domov in šli pobirat sadja za tiste, ki so odgovorni, da se nam sedaj to dogaja,“ je rekel Zedkaia, v mislih pa je imel Kiribate, državo s podobno usodo, ki se je z Avstralijo in Novo Zelandijo dogovorila za preselitev prebivalstva pod pogojem, da bodo ti opravljali sezonska dela. To pomeni, da bodo Kiribatčani potovali od farme do farme in tam pobirali dozorelo sadje.

Vidno vznemirjen predsednik Maršalovih otokov je v kamero dejal, da so ponosni na svojo tisočletno zgodovino. "Ko so zahodnjaki prvič prispeli sem, so prinesli atomske bombe, sedaj pa njihove emisije ubijajo naše otroke. Utrujeni smo od boja in žrtev. Kot suverena nacija, sedaj razglašam, da bo ta država legalizirala vse substance, ki jih bo želela,“ je zaključil.

Z denarjem, ki ga bodo zaslužili od kokaina, bi lahko zgradili zaščitni ščit ali zid okoli otokov ter se na ta način obvarovali pred vedno višjo gladino morja, lahko pa bi tudi kupili del kopnega v kakšnem drugem predelu Pacifika.

Na vprašanje, od kod bodo dobivali kokain, predsednik Maršalovih otokov ni želel odgovoriti, je pa poudaril, da bo "prava stvar, narezan in čist, najboljši, kar se ga da dobiti“.

Maršalovi otoki so bili nekoč območje za jedrsko testiranje, nato pa so si izborili neodvisnost od Združenih držav Amerike. Lokalni prebivalci trdijo, da posledice radiacije čutijo še danes.