Uprava RS za jedrsko varnost (URSJV) prek Mreže zgodnjega obveščanja spremlja stanje radioaktivnosti. Slovenski pristojni organi ocenjujejo, da minimalne količine radioaktivnih snovi, ki jih lahko pričakujemo ob prihodu razredčenega radioaktivnega oblaka, ne bodo vplivale na zdravje ljudi.
V jedrski elektrarni Fukušima so nadaljevali hlajenje tretjega reaktorja z morsko vodo, potem ko so ga v sredo zaradi temnega dima in povečane radioaktivnosti prekinili. V Tokiu je zaradi sevanja radioaktivna pitna voda.

V poškodovani japonski jedrski elektrarni Fukušima kljub prizadevanjem upravitelj še ni vzpostavil nadzora nad nuklearko. Med polaganjem električnih kablov v tretjem reaktorju sta bila med poskusom, da bi znova zagnali sistem hlajenja, dva delavca včeraj izpostavljena močnemu sevanju in so ju morali prepeljati v bolnišnico, je potrdila japonska agencija za jedrsko varnost. Delavca naj bi zaradi neposredne izpostavljenosti žarkom beta utrpela opekline na nogah.

Delavci so bili izpostavljeni sevanju od 170 do 180 milisivertov. Pri letnem odmerku sevanja nad 100 milisivertov obstaja povečano tveganje obolevnosti za rakom. Visokoradioaktivno sevanje ovira delavce v prizadevanjih, da bi stabilizirali razmere v jedrski elektrarni.

Iz notranjosti poškodovane nuklearke Fukušima so včeraj prvič prišle v javnost slike razdejanja. Je pa pristojnim včeraj uspelo vzpostaviti električno napeljavo v kontrolni sobi prvega reaktorja.

Radioaktivni oblak, ki je nastal zaradi težav v japonski jedrski elektrarni Fukušima, naj bi v prihodnjih dneh dosegel Evropo. Tako vsaj svari elektronsko sporočilo, ki ga je v zadnjem času marsikdo prejel v svoj elektronski poštni nabiralnik.

Avtor naj bi pismo sestavil na podlagi podatkov francoskega energetskega podjetja EDF, vodstvo tega podjetja pa je svojim zaposlenim bojda že toplo priporočilo, naj se v naslednjih tednih čim več zadržujejo v zaprtih prostorih in naj se v rizičnem obdobju hkrati izogibajo svežemu sadju in zelenjavi, predvsem svežim bioizdelkom.

Očitno gre le za nov poskus zastraševanja nevedne javnosti, saj strokovnjaki mirijo, da stanje še zdaleč ni zaskrbljujoče.

"Ta oblak bo po predvidevanjih sicer obkrožil cel svet, vendar so količine radioaktivnih snovi v njem tako majhne, da so komaj merljive in so primerljive s tistimi, ki so že v okolju," pomirja dežurni meteorolog Uroš Strajnar.

Po njegovih besedah so francoske oblasti, ki podrobno spremljajo omenjene podatke, že merile količino sevanja, meritve pa bistvenih odstopanj od normalnih vrednosti niso pokazale. "Brez panike, vsaj za zdaj ta oblak ne bo imel nobenega vpliva na okolje ali zdravje ljudi. Evropa je od Japonske namreč preveč oddaljena, poleg tega pa tudi posledice še zdaleč niso tako hude, kot so bile na primer v Černobilu," dodaja Strajnar.

Strokovnjaki s področja jedrske varnosti so že takoj po potresu na Japonskem, ki je močno poškodoval reaktorje jedrske elektrarne v Fukušimi, pomirjali javnost in zagotavljali, da nevarnost za Evropo praktično (in tudi teoretično) ne obstaja.

"Tudi če bi vso jedrsko elektrarno pognalo v zrak, bi se radioaktivne snovi na poti do Evrope že tako razredčile, da ne bi bilo nikakršne nevarnosti," je takrat povedal Andrej Stritar, direktor slovenske uprave za jedrsko varnost.