Varnostne sile so v Dari, kjer se protestniki že od minulega petka zbirajo okoli mošeje Al Omari, v sredo streljale na več sto protestnikov in udeležence pogreba za žrtvami prejšnjih protestov, pri tem pa po podatkih prič ubili najmanj 22 ljudi.

Nek zagovornik človekovih pravic je danes za AFP dejal, da je bilo smrtnih žrtev najmanj sto in da bodo za njihov pokop potrebovali najmanj teden dni. Nek drug zagovornik pa je dejal, da je bilo v Dari in okoliških krajih, kamor so se prav tako razširili protesti, v sredo ubitih najmanj 150 ljudi.

Sirske oblasti so medtem danes sporočile, da je bilo v Dari v zatrtju protestov v sredo ubitih deset ljudi. Za nasilje so oblasti že v sredo obtožile "oborožene bande", k protestom pa naj bi vzpodbujale tudi "tuje sile", med drugim prek sporočil sms, ki prihajajo iz Izraela.

Mirne proteste, točneje protestno sedenje pri mošeji so sicer nadaljevali tudi danes, medtem ko v tem mestu s 75.000 prebivalci ostajajo razmere izredno napete, po ulicah pa patruljirajo številni vojaki.

Pri mošeji se je danes kljub nalivu zbralo tudi 20.000 ljudi, ki se udeležujejo pogreba za sredinimi žrtvami in so krenili proti pokopališču. Pri tem vzklikajo: "S svojimi dušami in krvjo smo zvesti našim mučenikom", poroča AFP.

Vodja sirske lige za človekove pravice Abdul Karim Rihavi je po poročanju ameriške tiskovne agencije AP povedal, da oblasti po državi izvajajo obsežno kampanjo aretacij aktivistov za človekove pravice, pisateljev in blogerjev. V sredo so prijeli novinarja Mazena Darviša, ki vodi neodvisni Sirski medijski center, pred tem pa so že prijeli znanega opozicijskega pisatelja Loaja Huseina.

Na strani socialnega omrežja Facebooka "Sirska revolucija 2011" so danes za sredino nasilje obtožili oblasti pod vodstvom predsednika Bašarja al Asada in ljudi pozvali, naj v petek po državi pripravijo proteste, dan pa poimenovali "petek dostojanstva".

Sirija, kjer že od leta 1963 veljajo izredne razmere, s tem pa tudi prepoved demonstracij, je med zadnjimi državami na Bližnjem vzhodu, kjer so izbruhnili protesti proti dolgoletnemu avtokratskemu režimu.

Protesti proti al Asadu, čigar stranka Baas vodi Sirijo že 40 let, so se začeli 15. marca v prestolnici Damask, ko so se na omenjeni strani na Facebooku pojavili pozivi k protestom za večjo svobodo v državi. V Damasku se je protestov udeležilo le malo ljudi, pa še te so kmalu razgnali, nato pa so se razširili na jug države, kjer je sedaj že skoraj teden dni središče protestnega gibanje mesto Dara.