Zdaj upajo, da jim bo uspelo čim prej ponovno usposobiti in zagnati vse hladilne sisteme reaktorjev – za kar so potrebovali uspešno napeljane električne vode –, vendar so v upravitelju nuklearke, družbi Tepco, priznali, da jih čaka še kar precej dela. Morali bodo natančno preveriti, kakšne so poškodbe na sistemih, ter jih po potrebi popraviti, zamenjati nekatere dele in podobno.

Podatki o območjih, kjer so našli kontaminirano zelenjavo, mleko in tekočo vodo, se medtem včeraj niso bistveno spremenili, radioaktivni jod in cezij (zadnjega bistveno manj) pa so našli tudi v morju ob japonski obali. Količina joda v morju je bila včeraj 126-krat večja od dovoljene, v morju pa se je znašlo tudi 25-krat več delcev cezija. A neposrednih oziroma večjih težav ta količina v morju ne povzroča. »Tudi če bi jo eno leto pili, bi prejeli en milisivert sevanja,« so povedali japonski strokovnjaki. Naj spomnimo, da v Sloveniji v enem letu prejmemo okoli 2,5 milisiverta naravnega sevanja.

Na upravitelja nuklearke, družbo Tepco, so se medtem usule nekatere nove obtožbe. Poleg domnevne neodločnosti, počasnega reševanja težav in dokazano pomanjkljivega nadzora nad ključnimi elementi fukušimske nuklearke jim očitajo tudi, da so s hlajenjem reaktorjev z morsko vodo po odpovedi dizelskih agregatov predolgo oklevali, glavni razlog za oklevanje pa naj bi bil strah, da bo morska voda na reaktorjih naredila preveliko gmotno škodo na nuklearki. Za hlajenje reaktorjev je namreč primerna demineralizirana voda, ki pa po potresu in cunamiju ni bila na voljo.