V njem predsednik protikorupcijske komisije Goran Klemenčič predsednika vlade Boruta Pahorja obvešča, da postopek zoper državnega sekretarja v njegovem kabinetu Andreja Horvata še ni končan. Komisija še vedno preučuje sume, da je Horvat kot vodja projektne pisarne v Pomurju pri razpisih ravnal klientelistično in koruptivno. Hkrati mu Klemenčič predlaga, naj Horvata začasno premesti na delovno mesto, ki ni povezano s programom Pomurje 2015, ker »ne more z gotovostjo izključiti nasprotja interesov ali znakov korupcije«. Horvatu je pooblastilo za vodenje vladne projektne pisarne v Prekmurju že v začetku marca – ko je dobila zahtevo protikorupcijske komisije, naj ji pošlje vso dokumentacijo pri dodeljevanju državnega denarja za razvoj Pomurja – vzela nova ministrica za lokalno samoupravo Duša Trobec Bučan.

Da bi se dogovorili, kaj storiti v zvezi z afero Thaler, se je v ponedeljek sestal tudi sekretariat stranke socialnih demokratov. Na sestanku so odločili, da Thalerja v evropskem parlamentu ne bo zamenjal Andrej Horvat, čeprav bi mu to mesto, glede na izide volitev pred dvema letoma, pripadalo. Podpredsednik stranke Miran Potrč je po sestanku to odločitev pojasnjeval, da Horvat mesta evropskega poslanca ni sprejel, ker ga je predsednik SD Pahor prosil, naj ostane državni sekretar v njegovem kabinetu. Toda bolj verjetna je razlaga, da so se na hitro odločili za mlado in očitno neobremenjeno Mojco Kleva, ker bi bilo politično nespametno v ospredje riniti človeka, ki je v protikorupcijskem postopku. Za povrh Mojca Kleva že več kot leto dela v evropskem parlamentu in tamkajšnje razmere zagotovo precej bolje pozna kot Horvat, ki bi se hoje po evropskem parketu šele začel učiti. Vsaj posredno to razlago dokazuje tudi včerajšnja odločitev predsednika vlade Boruta Pahorja, da bo upošteval priporočilo protikorupcijske komisije. Andrej Horvat bo tako poslej kot državni sekretar opravljal naloge s področja regionalne politike, vendar do nadaljnjega ne v zvezi z izvajanjem zakona o razvojni podpori Pomurski regiji, so včeraj sporočili iz njegovega kabineta.

Protikorupcijska komisija in tudi kriminalisti so sume korupcije začeli preiskovati, ko so se v medijih pojavili prvi očitki na Horvatov račun. Konkretno naj bi Horvat, ki je bil zraven pri oblikovanju razpisov, ne pa tudi pri odločanju, komu bo denar dodeljen, omogočil, da je nekaj manj kot 600.000 evrov za promocijo Prekmurja dobila skupina podjetij, med katerimi je bilo tudi podjetje Frontal, ki ga vodi Horvatov prijatelj Kristjan Magdič. Horvatov greh naj bi bil, da tega, da sta z Magdičem prijatelja, ni prijavil nadrejenim. Mediji so Horvata obtožili tudi, da je Magdiču vračal usluge za predvolilno kampanjo, ki naj bi jo vodil zanj in za županskega kandidata SD Dušana Bencika. Toda navedli so samo en konkreten dokaz, da je podjetje Frontlab, ki je v večinski lasti Frontala, za Horvata pred volitvami 2008 odprlo spletno domeno, za katero je SD plačala račun v višini 21 evrov.

Policija za zdaj molči o preiskavi, enako ni znano, kdaj bo svoje preiskave končala protikorupcijska komisija. Do takrat pa Horvat uradno ne bo smel imeti nič s Prekmurjem. Na vprašanje, kaj bo počel, odgovarja takole: «Predvsem vem, česa ne bom počel: ničesar pri zakonu o Pomurju. Naj protikorupcijska komisija v miru opravi svoje delo. Nisem hotel s tako prtljago iti v Bruselj.« Ga ni Pahor odvrnil od te namere? »O tem ne more odločati Pahor. Hotel sem, da se odloči stranka. Imeli smo vodstvo stranke in tam sem jim povedal o svoji odločitvi. Jaz sem tisti, ki mora volilni komisiji napisati, da ne bom šel in potem bodo stekli ostali postopki. Tega še nisem napisal, a tako smo se odločili. Ne grem v Bruselj. Hočem še leto in pol delati za Pomurje – če mi bo dano – če ne, bom iskal kako drugo delo.«