Dve predlagani spremembi sta že v uradnih dokumentih parlamenta in sta tik pred tem, da postaneta zakonodajna akta. Besedilo je povsem enako tistemu, ki so ga napisali lobisti, ti pa so bili v resnici novinarji britanskega časnika Sunday Times. Raziskovali so govorice, da so člani parlamenta pripravljeni prodajati svoje poslanstvo, očitno pa bo njihova akcija sprožila največjo afero v triinpetdesetletni zgodovini evropskega parlamenta. Podpredsednica parlamenta Diana Wallis je že napovedala preiskavo.

Po podatkih novinarjev omenjenega časnika je slovenski evroposlanec Thaler zahteval, da se denar – šlo naj bi za sto tisoč evrov – nakaže prek nekega londonskega podjetja, s čimer bi njegovo početje ostalo v tajnosti. Thaler obtožbe zavrača in zatrjuje, da ponujenega denarja ni nikoli vzel in ga tudi v prihodnje ni nameraval. Trdi, da je od začetka »nespodobne ponudbe« v decembru 2010 vedel, »da gre za manipulacijo, poskus kompromitacije in diskreditacije poslanca evropskega parlamenta«. Ob preverjanju podjetja in posameznikov, ki so z njim stopili v stik, je namreč ugotovil, da ti sploh ne obstajajo. Je pa z njimi, kot pravi, še naprej komuniciral, saj je hotel na vsak način ugotoviti, kdo je tokrat organizator novega poskusa napada nanj (nekaj tednov pred tem je bil namreč, tako Thaler, tarča neuspešnega poskusa kompromitacije iz Makedonije). Thaler priznava, da je en predlog sprememb zakonodaje vložil, a dodaja, da je to storil zato, ker se je z njim strinjal. Šlo je za spremembo, po kateri bi vlagatelji nosili vsaj malo tveganja za svoje naložbe.

Thaler še dodaja, da ni podpisal ponujene pogodbe o sodelovanju in izdal računa, kar so neprestano predlagali in zahtevali avtorji kompromitacije. V tem je po njegovih besedah razlika med njim in preostalima dvema evropskima poslancema, ki tudi nastopata v zgodbi.

Na vprašanje, ali namerava odstopiti z mesta evropskega poslanca, Thaler odgovarja, da ni storil nič nezakonitega, nasprotno, »celo ubranil sem se kakršne koli nezakonitosti«. Če pa bi preiskava evropskega parlamenta pokazala drugače, »bi razmišljal o odstopu«. O tem sta se tudi že pogovarjala s prvakom SD Borutom Pahorjem. Iz SD so včeraj sporočili le, da od Thalerja pričakujejo in verjamejo, da bo čim prej verodostojno pojasnil in tudi ovrgel navedbe Sunday Timesa. Če bi se izkazalo, da zapisi medija držijo, pa v stranki pričakujejo, da bo Thaler sam povlekel ustrezne poteze in odstopil.

Ernst Strasser, evropski poslanec iz vrst avstrijske ljudske stranke, ki se je prav tako ujel v past novinarjev Sunday Timesa, je včeraj moral odstopiti. Potem ko je Sunday Times na spletno stran Youtube postavil posnetek, v katerem nekdanji avstrijski notranji minister novinarjem, ki so se izdajali za lobiste, prostodušno pripoveduje, da ima takšnih strank že pet in se mu obeta šesta, je šef ljudske stranke Josef Pröll zahteval, da Strasser nemudoma odstopi. Glede na to, da so Prölla včeraj pripeljali v bolnišnico v Innsbrucku zaradi pljučne embolije in je tako rekoč iz bolniške postelje zahteval odstop strankarskega kolega, je mogoče slutiti pomen odkritij britanskega časnika. Glede na Strasserjeve izjave, ki so jih posneli novinarji Sunday Timesa, naj bi evropski poslanec do zdaj prejel po pol milijona evrov na leto za to, da predlaga dopolnila zakonom, ki so v interesu njegovih »naročnikov«.

Slovenski evropski poslanec iz vrst NSi Lojze Peterle razkritja Sunday Timesa včeraj ni želel komentirati, saj je z njim premalo seznanjen. Nam je pa zatrdil, da sam kakšne tovrstne ponudbe oziroma dogovarjanja ni nikoli doživel. Ko je nekoč zaznal, da bi neko podjetje utegnilo delati v tej smeri, je takoj dejal, da ga sodelovanje ne zanima.