Kot je pojasnil predstojnik Klinike za nuklearno medicino UKC Sergej Hojker, so razdalje med Slovenijo in Japonsko velike, s čimer se tudi tveganje za zdravje ljudi bistveno zmanjšuje. Dodal je, da smo ljudje že prilagojeni na sevanja, saj živimo v krajih z naravnim sevanjem, vendar pa moramo paziti, da ne presežemo dopustne meje, saj se sevanje kopiči in sešteva.

Ob tem je opozoril, da mora hrana vsebovati zadostne količine joda. Še posebno bogata z jodom je hrana z morskimi sadeži, školjkami in nekaterimi vrstami alg.

Preventivna zaščita z jodom je tableta kalijevega jodida, vendar pa za sedaj ni nobene potrebe, da bi ljudje razmišljali o jemanju teh tablet. Hojker svari, da nikakor ne smemo na lastno pest jemati teh tablet, kajti ob tako velikem vnosu joda se lahko pojavijo nezaželeni stranski učinki, še piše v sporočilu za javnost UKC.

Uprava za jedrsko varnost je v svojem sporočilu tudi opozorila, da se lahko jodove tablete zaužije le po navodilu civilne zaščite. Kot poudarjajo, je ministrstvo za zdravje že v torek opozorilo, da preventivno zaužitje tablet ni primerno.

Med neželenimi stranskimi učinki na ministrstvu omenjajo razvoj preobčutljivosti na kalijev jodid, ki ima za posledico nastanek vnetnih sprememb na koži, otekline, povišano telesno temperaturo, bolečine v sklepih in poškodbe limfnega sistema.

Jemanje kalijevega jodida lahko povzroči povečano ali zmanjšano delovanje ščitnice, pri daljšem jemanju kalijevega jodida pa lahko pride tudi do prekomernega izločanja sline, pekoče bolečine v ustih, akutnega vnetja nosne sluznice, oteklin in vnetja grla ter vnetja oči, pljučnega edema, oteženega dihanja, depresije, nespečnosti in impotence.

Pri prekomernem zaužitju lahko pride celo do akutne zastrupitve, katere posledice se kažejo z glavobolom, nastankom šoka, zmanjšanim utripom srca, znižanjem krvnega tlaka, povišano telesno temperaturo, okvaro ledvic in celo s smrtjo.