Gvatemalci, ki so bili v 40. letih prejšnjega stoletja nevede poskusni zajčki skrivnih ameriških poskusov s sifilisom, so v ponedeljek vložili tožbo proti najvišjim vladnim predstavnikom ameriškega zdravstva, ker se Obamova vlada po trditvah njihovih odvetnikov ni odzvala na pozive, naj vzpostavi zunajsodni sistem za plačilo odškodnin.

Ameriški zdravniki so med letoma 1946 in 1948 pod okriljem ministrstva za zdravstvo načrtno okužili 696 državljanov Gvatemale s sifilisom in gonorejo ali jih spodbujali, naj imajo spolne odnose s prostitutkami, za katere žrtve niso vedele, da so okužene. Za početje ameriškega zdravstva se ni vedelo desetletja, dokler ni januarja lani ameriška profesorica Susan M. Reverby objavila ugotovitve, ko je početje odkrila v založeni dokumentaciji. "Zdravniki so spodbujali okužene prostitutke, da so prenašale bolezni na zapornike, bakterije sifilisa pa so direktno vbrizgavali v penise, roke ali obraze," je zapisala v študiji in ugotovila, da je štela najmlajša žrtev poskusov šest let.

Brez odgovora ameriške vlade do izteka roka

Odvetniki žrtev so od Obamove vlade zahtevali, naj izplačilo odškodnin omogoči mimo sodišč na podoben način, kot je storila lani za Američane, prizadete v ekološki katastrofi zaradi izbruha nafte v Mehiškem zalivu. Pismo z zahtevo so poslali pravosodnemu ministru Ericu Holderju in dali vladi čas do preteklega petka. Ker do tedaj po lastnih besedah niso dobili odgovora, so se ta teden odločili za tožbo.

Po lanskem razkritju so se Obama ter ameriški ministrici za zunanje zadeve in za zdravstvo Hillary Clinton in Kathleen Sebelius sicer javno opravičili za poskuse, ki so jih izvajali na vojakih, zapornikih, prostitutkah in pacientih psihiatrične klinike ob soglasju tedanjih oblasti v Gvatemali. Jasno je bilo, da bo sledil odškodninski zahtevek za nastale zdravstvene probleme ali na sodišču ali ob zunajsodni poravnavi. "Za nas je to zelo lahek primer. Vlada je že priznala, da je bilo početje napačno. Vemo tudi, da je bila ameriška vlada vpletena. Ne poznamo vseh posledic in čisto vseh okoliščin, toda glavno napako so priznali," je povedala odvetnica washingtonske pravne pisarne Piper Hendricks, ki zastopa tožnike. Od poskusov je preteklo še mnogo let, zato bo težje dokazovati upravičenost zahtev po odškodnini.

Poskus so v Gvatemalo preselili iz Alabame

Hendricksova je povedala, da je pri poskusih sodeloval tudi John Cutler, ki je bil vpleten tudi v največji škandal s tajnimi medicinskimi poskusi na ljudeh v Združenih državah, ko so v okviru študije ministrstva za zdravstvo s sifilisom skrivaj okužili 399 revnih temnopoltih delavcev na kmetijah v Alabami. Poskus je potekal štiri desetletja do leta 1972, ne da bi okužene zdravili, saj so hoteli opazovati napredek bolezni. Prav ta poskus naj bi nadaljevali v Gvatemali, ker so ocenili, da bodo tam lažje delali pod krinko.

Tožba je doletela tudi gvatemalsko vlado. Sedanji predsednik Alvaro Colom je sicer povedal, da početje sodi v kategorijo "zločina proti človeštvu". ba, agencije