Nemčija je spričo težav in nevarnosti radioaktivnega sevanja v japonskih nuklearkah danes nakazala, da bo premislila o morebitnem podaljšanju delovanja svojih 17 jedrskih elektrarn. Kanclerka Angela Merkel bo odločitev o začasni odložitvi podaljšanja delovanja jedrskih elektrarn sporočila danes.

Kot je na spletni strani objavil nemški tednik Focus, je Merklova to odločitev uskladila v ozkem krogu in s predsedstvom svoje Krščansko-demokratske stranke (CDU). V vmesnem času pa naj bi preverili varnostno stanje v nemških nuklearkah. Podrobnosti bo Merklova skupaj z zunanjim ministrom Guidom Westerwellejem predstavila popoldne, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Sicer pa se je tudi Westerwelle v Berlinu danes izrekel za ustanovitev ekspertne skupine, ki bi pripravila analizo tveganja za vse nemške jedrske elektrarne.

Švica spričo katastrofe na Japonskem prav tako razmišlja o tem, da bi začasno ustavila izdajanje dovoljenj za gradnjo novih nukleark, je v Bernu pojasnila švicarska ministrica za energijo Doris Leuthard. V obstoječih petih nuklearkah bodo pristojne oblasti za varnost v jedrskih elektrarnah (ENSI) predčasno uvedle varnostni pregled.

"Varnost je najvišja prioriteta"

"Varnost prebivalstva je najvišja prioriteta," je po poročanju dpa dejala Leuthardova, ki je ENSI pooblastila, naj opravi analizo vzrokov nesreče na Japonskem in na podlagi teh pripravi ostrejše varnostne standarde. Jedrske elektrarne v Švici so bile zgrajene v 70. letih in bi jih bilo treba nadomestiti z novejšimi, poroča dpa.

Tudi finska vlada je danes naložila nacionalni varnostni agenciji, naj preuči načrt ukrepov v primeru katastrofe, je sporočil gospodarski minister Mauri Pekkarinen. Finska ima štiri jedrske elektrarne, peta pa je v gradnji, vendar prihaja pri projektu do zastojev. Finski parlament je lani odobril gradnjo dveh jedrskih elektrarn, poroča dpa.

Estonski socialdemokrati in Zeleni pa so spričo dogodkov na Japonskem zahtevali javno razpravo o jedrski energiji. Estonija poleg načrtovanih investicij v jedrske projekte na Finskem in Litvi že več let razmišlja o gradnji lastne nuklearke ob Baltiku.

Indijski premier Manmoham Singh je prav tako odredil takojšnji nadzor varnostnega sistema v vseh indijskih jedrskih elektrarnah. Jedrska varnost je za vlado najvišja prioriteta, je v parlamentu danes dejal Singh. S pregledom 20 indijskih nukleark naj bi zagotovili, da lahko te vzdržijo hude naravne katastrofe, kot sta potres ali cunami, poroča dpa.

Poljska vlada pa kljub nesrečam v japonskih jedrskih elektrarnah vztraja pri svojih načrtih uporabe jedrske energije. Poljska ni potresno ogrožena, je po poročanju poljskega časnika Rzeczpospolita dejal premier Donald Tusk. Kot je za današnjo izdajo časnika povedal Tusk, obstajajo tehnične in konstrukcijske možnosti, da se zgradi varno jedrsko elektrarno. Gradnja prve poljske jedrske elektrarne naj bi se začela leta 2016, stala pa naj bi v Zarnowiecu na severu države.

Globalne grožnje ni?

Ruski premier Vladimir Putin je medtem izjavil, da Rusija ni ogrožena zaradi eksplozij v nuklearki v Fukušimi. "Naši specialisti so prepričani, da ni nobene grožnje za rusko ozemlje," je dejal Putin med obiskom v sibirskem mestu Tomsk.

"Strokovnjaki tudi menijo, da ne bo jedrske eksplozije, ki bi uničila reaktor. Glede na informacije, ki jih imamo, ne vidimo globalne grožnje," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP še dodal Putin.

Po sobotni eksploziji na prvem reaktorju jedrske elektrarne v Fukušimi je danes eksplozija odjeknila še na tretjem reaktorju, težave s hladilnim sistemom pa so se pojavila tudi na reaktorju številka dve.

Avstrija: Stresni testi za evropske nuklearke absolutno nujni

Avstrijski minister za okolje Nikolaus Berlakovich je danes ob prihodu na zasedanje okoljskih ministrov EU v Bruslju povedal, da bo predlagal stresne teste za evropske jedrske elektrarne. "Nujno moramo zagotoviti varnost Evropejcem. Potrebujemo stresne teste za evropske nuklearke. To je absolutno nujno," je poudaril.

Avstrijski minister je razmere na Japonskem po katastrofalnem potresu in cunamiju opisal kot "zelo dramatične". Po njegovem mnenju je treba s stresnimi testi čim prej preveriti, kako varne so evropske nuklearke pred potresi.

Avstrijci imajo po ministrovih besedah pravico do varnosti. "Radioaktivni oblak se ne ustavi na mejah Avstrije. Zahtevamo maksimalno varnost za prebivalce Avstrije," je poudaril Berlakovich ob prihodu na zasedanje okoljskih ministrov.

Opredelitev politike do jedrske energije je v pristojnosti držav članic, a avstrijski minister je poudaril, da bi Evropska komisija morala ukrepati, saj je to skrb celotne Evrope, in menil, da je torkov sestanek jedrskih organov na ravni EU idealna priložnost za pogovor o tem.

Avstrija, ki sama nima jedrskih elektrarn in je znana nasprotnica jedrske energije, že vseskozi opozarja na varnost evropskih nukleark, sploh v njeni soseščini, v Nemčiji pa tudi v slovenski Nuklearni elektrarni Krško.