Ravenčani bodo dom dobili konec leta 2013. Lokacija še ni izbrana. Ena od možnosti je, da bi uredili propadajoči javorniški grad, ki je v zasebni lasti. Predsednik društva upokojencev Jože Prednik pravi, da je za starejše ta lokacija zaželena, Rožen pa dvomi o tem, da bi bilo ekonomično, saj bi bila naložba draga, ker bi morali upoštevati zahteve mariborskega zavoda za spomeniško varstvo in rešiti lastniška razmerja.

Občina načrtuje dom četrte generacije s 60 do 90 posteljami, naložba je ocenjena na 5,3 milijona evrov. Upravljanje in poslovanje doma bo pod okriljem črneškega doma, na podoben način kot dom v Slovenj Gradcu. Mlačnik je dejal, da tak koncept mreženja poceni poslovanje, kar je ugodno tudi za stanovalce. Napovedal je, da bi v ravenskem domu ponudili tudi dnevno varstvo in pomoč na domu, kar starejši na Ravnah zelo pogrešajo.

Potrebe po domskem varstvu zaradi staranja prebivalstva iz leta v leto naraščajo, na Koroškem, kjer že delujejo trije domovi in ena dislocirana enota, novih zmogljivosti vseskozi primanjkuje. Trenutno je odprtih 40 prošenj, največ pa je potreb po enoposteljnih sobah.

Cene oskrbe se dvigajo

Napovedana podražitev oskrbe za stanovalce v domovih za starejše bo v povprečju znašala 3,8 odstotka, na Koroškem, kot je zagotovil Mlačnik, pa za 2 do 2,5 odstotka, odvisno od posameznega doma. Strošek domskega varstva po oceni Mlačnika ni tako velik, kot se prikazuje v javnosti. Navedel je, da stane oskrbni dan v črneškem domu 15,98 evrov. "Če se komu zdi to previsoka cena, naj jo primerja s ceno parkiranja v ljubljanski parkirni hiši in bo videl razliko," je dejal Mlačnik. Cena v slovenjgraški enoti je 21 evrov, evro ali dva več pa na Prevaljah in v Radljah. Mlačnik je še opozoril, da so v Sloveniji z ekonomskega vidika najslabša rešitev oskrbe za starejše draga varovana stanovanja, pri čemer morajo uporabniki storitve oskrbe plačevati posebej. Po njegovem mnenju bosta v prihodnje večjo veljavo dobila dnevno varstvo in pomoč na domu.