Vsega so krive azijske ilegalne stavnice. Ker "azijska pošast" vse bolj straši tudi po Bruslju, se je rodila pobuda za ustanovitev nove svetovne agencije, ki bi se poleg dopingu, borila še proti drugim oblikam korupcije v športu.

Kot piše Delo, so se športni ministri držav članic EU minuli teden zbrali v Budimpešti, kjer jim je direktor Svetovne protidopinške agencije David Howman, predstavil razsežnosti zla, s katerim se agencija že bori, trgovino s prepovedanimi substancami in odgovornostjo, ki jo namerava s svojimi sodelavci prevzeti nase. Evropska nogometna zveza ocenjuje, da je nameščenih 0,7 odstotka tekem, najbolj sumničavi pa so prepričani, da je bilo v zadnjih petih letih nameščenih vsaj 50 tekem v uvodnem delu lige prvakov. Kot dokaz so izpostavili reprezentančni prijateljski tekmi, ki jih je v Turčiji priredila neka tajska agencija. Bolivija je premagala Latvijo 2 : 1 , Estonija in Bolgarija pa sta se razšli z rezultatom 2 : 2. Strelci so prav vseh sedem golov dosegli iz enajstmetrovke, na tekmi med Estonijo in Bolgarijo, na kateri je bilo največ stav na to, da bodo doseženi več kot trije goli, so na zahtevo madžarskega sodnika en kazenski strel ponavljali. Izvajalec enajstmetrovke prvič namreč ni zadel.

Pobudniki nove agencije trdijo, da potrebujemo hitro in učinkovito agencijo v boju proti zlu, ki ga je težje zaznati kot doping. Kot piše Delo, naj bi sredstva, ki bi jih imeli na razpolago za boj proti ilegalnim stavnicam, prispevale legalne, tiste z državnimi koncesijami in spletne igralnice. Samo na nogometne dogodke se prek spleta vsak dan obrne za 105 milijonov evrov stav, na letni ravni pa okrog 38 milijard evrov. To pa seveda moti stavnice z državnimi koncesijami, saj njihova konkurenca ne plačuje prispevkov v vseh državah, kjer se poslujejo, na ta račun pa lahko ponuja ugodnejše kvote.