Tisti, ki so za stanovanja že vplačali aro, se zaradi mnogih zapletov v stanovanja do zdaj niso mogli vseliti. Stečajni upravitelj Bojan Klenovšek nam je povedal, da so se z omenjenimi kupci sestali na sestanku 18. januarja, kjer so se pogovarjali o tem, kako rešiti nastalo situacijo. Kupci, ki so z Vegradom AM sklenili nakupno pogodbo, so se namreč znašli v situaciji "vzajemno neizpolnjene dvostranske pogodbe", razlaga Klenovšek.

Pat položaj med kupci in Vegradom AM

Pojasnil je, da so kupci stanovanj v Celovških dvorih ob sklenitvi prodajnih pogodb plačali aro v višini 10 odstotkov kupnine, Vegrad AM pa bi jim moral kot prodajalec po plačilu celotne kupnine predati bremen prosta stanovanja, da bi kupci lahko vpisali lastninsko pravico. Ker se je Vegrad AM znašel v stečajnem postopku, imajo kupci pravico odkloniti odplačilo preostanka kupnine. To pomeni, "da nastane neke vrste 'pat pozicija', ki je razrešljiva le tako, da stečajni dolžnik (Vegrad AM, op. a.) odstopi od sklenjenih pogodb".

Odstop od sklenjenih pogodb mora potrditi sodišče, razlaga Klenovšek. "V primeru odstopa stečajnega dolžnika od vzajemno neizpolnjene dvostranske pogodbe, se plačana ara šteje kot strošek stečajnega postopka, ki se v stečajnem postopku ne prijavlja," pravi Klenovšek. To pomeni, da bodo kupci omenjenih stanovanj po pravnomočnem sklepu sodišča, ki bo potrdilo soglasje k odstopu od pogodbe, vplačane are prejeli nazaj v celoti, pojasnjuje Klenovšek. Ob tem opozarja, da bodo are vrnjene, ko se bo oblikovala stečajna masa.

"Dogovor bo koristen za vse"

Foto: Luka Cjuha/dokumentacija Dnevnika

Nekatera od neprodanih stanovanj v Celovških dvorih (takšnih naj bi bilo 85) so kot poplačilo dolgov dobili Vegradovi podizvajalci del v šišenski soseski, vendar so tudi na vseh teh stanovanjih hipoteke bank upnic. Podizvajalci potrebujejo izbrisne pobotnice bank, je povedal predstavnik podizvajalcev Miro Požar . Dodal je, da zdaj čakajo na poseben protokol, s katerim se bodo podizvajalci, stečajni upravitelj in banke upnice dogovorili, kdaj bodo podizvajalci končali svoja dela in kaj bodo naredili, banke pa jim morajo zagotoviti izbrisne pobotnice.

Požar je pohvalil delo stečajnega upravitelja: "Klenovšek se trudi, da bi bila ta stanovanja dokončana in da bi jih kupcem lahko prodal po tržni ceni. Če mu dogovor ne uspe, bo stanovanja prisiljen razprodati takšna, kot so - nedokončana."

In kdo drži ključ do uspešnega dokončanja Celovških dvorov? Banke z Novo Ljubljansko banko na čelu, pravi Požar, saj brez njihovih izbrisnih pobotnic podizvajalci del ne bodo končali. "Je pa še veliko za narediti po stanovanjih," zagotavlja Požar. Predstavnik podizvajalcev še opozarja, da je dogovor ključen in koristen za vse, tudi za banke upnice. Če ne bodo izdale izbrisnih pobotnic, "bo moral stečajni upravitelj stanovanja prodati nedokončana, kar pa avtomatsko pomeni, da jih bo moral prodati po bistveno nižji ceni. Posledično bo manj denarja v vreči, zato si v tem primeru tudi banke ne bodo mogle obetati poplačil, kakršnih si želijo," je še pojasnil Požar.