Kot v zahtevi izpostavlja vodja poslanske skupine Zares Franco Juri, bi lahko razprtije v zvezi z arhivi SDV škodile tudi pogajanjem o dvojezičnih krajevnih tablah na avstrijskem Koroškem, ki so se začela 3. februarja v Celovcu.

Kot menijo v Zaresu, "notranjepolitične manipulacije glede dostopa do arhivov nekdanje SDV", ki po njihovem mnenju slonijo na potvarjanju zgodovinskih dejstev in ustvarjanju teorij zarote v zvezi z bombnimi napadi v Velikovcu na avstrijskem Koroškem v 70. letih prejšnjega stoletja, "ne bodo koristile pogajanjem slovenske manjšine".

Kot opozarjajo, so svobodnjaki na avstrijskem Koroškem (FPK) pogajanja o rešitvi vprašanja dvojezičnih krajevnih tabel že povezali z razpravo o dostopnosti arhivov nekdanje SDV in obtožbah nekaterih vidnejših predstavnikov slovenske manjšine, da so sodelovali z SDV. V ta namen je bila ustanovljena celo preiskovalna komisija, poudarjajo.

"Ta izrazito ideološka in politična fronta, ki jo je vzpostavila največja opozicijska stranka SDS, po našem mnenju bremeni omenjene pogovore in meče senco na legitimnost predstavnikov slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem," menijo v Zaresu in dodajajo, da "si SDS ne želi, da bi dosegli napredek v reševanju manjšinske problematike v Italiji in Avstriji v času mandata te vlade".

Podobno v Zaresu menijo tudi glede odnosov z Italijo in izpostavljajo, da bi "politikantstvo" glede arhivov nekdanje SDV "ogrozilo tako slovenske nacionalne interese do Italije kot tudi vprašanje in položaj slovenske manjšine v Italiji".

"V poslanski skupini Zares smo prepričani, da je takšno ravnanje SDS, ki za dosego dnevnopolitičnih ciljev zlorablja ljudi in dogodke iz preteklosti in z njimi manipulira, nizkotno, neodgovorno in nedržavotvorno," so še zapisali v zahtevi za sklic skupne seje komisije in OZP, ki bi se je po njihovem mnenju morala udeležiti tudi bivši premier Janez Janša in bivši zunanji minister Dimitrij Rupel.