"Ker je postalo očitno, da izdajalci ne želijo izboljšanja odnosov med severom in jugom in se izogibajo dialogu, naša vojska in ljudje ne čutijo več potrebe, da se poskušajo še naprej pogovarjati z njimi," so po poročanju državnih severnokorejskih medijev, ki jih povzema francoska tiskovna agencija AFP, zapisali v Pjongjangu.

Dvodnevni pogovori na vojaški ravni med Severno in Južno Korejo so bili prvi uradni pogovori med obema Korejama po novembru lani, ko je severnokorejska vojska obstreljevala južnokorejski otok in pri tem ubila štiri ljudi, med njimi dva civilista. Seul poleg tega svoji severni sosedi pripisuje krivdo za potopitev južnokorejske vojaške ladje marca lani, pri čemer je življenje izgubilo 46 ljudi. Pjongjang odločno zanika odgovornost za oba napada.

Severnokorejska stran je pogovore, ki naj bi omilili hude napetosti na Korejskem polotoku, v sredo enostransko zapustila, potem ko je zavrnila zahteve Seula, da se mora za omenjena incidenta opravičiti. "Naša vojska in ljudje ljubijo mir bolj kot kdor koli drug, a nikoli ne moledujejo zanj ... Naša tradicija je, da na dialog odgovorimo z dialogom, na konfrontacijo pa s konfrontacijo," so glede tega nato danes sporočili v Pjongjangu.

Namen pogovorov v obmejni vasi Panmunjom je bil opredeliti datum in dnevni red srečanja na visoki vojaški ravni, česar pa sogovornikom ni uspelo narediti. Južna Koreja je sicer v sredo sporočila, da je še naprej pripravljena na dialog na visoki vojaški ravni, če bo Severna Koreja sprejela njene pogoje.

Poglavitni razlog za propad pogovorov naj bi bilo nestrinjanje glede tega, kaj naj bi bila osrednja tema prihodnjega srečanja - medtem ko je južnokorejska stran vztrajala na pogovorih o omenjenih dveh incidentih, si je severnokorejska stran želela širšega dialoga o splošnem zmanjševanju napetosti na polotoku ter drugih vojaških in humanitarnih vprašanjih.