Premier: V državo se vrača stabilnost

Egiptovski premier Ahmed Šafik je izjavil, da se po 12 dneh protivladnih protestov v državo vrača stabilnost. Prepričan je tudi, da je rešitev iz krize dosegljiva tudi brez takojšnjega odstopa predsednika Hosnija Mubaraka.

V govoru, ki ga je predvajala državna televizija, je Šafik povedal, da lahko vlada zaduši proteste in doseže dogovor z nasprotniki tudi brez Mubarakovega odstopa, poroča ameriška tiskovna agencija AP.

Odstopil vrh egiptovske vladajoče stranke

Vrh vladajoče egiptovske Narodne demokratske stranke (NDP) je danes odstopil. Arabska televizija Al Arabija je sprva poročala, da je odstopil tudi predsednik Hosni Mubarak, in sicer s položaja vodje stranke, a se je kasneje izkazalo, da to ne drži.

Med tistimi, ki so danes odstopili, so še generalni sekretar Safvat al Šerif, ki je veljal za člana "stare garde" NDP, ter tesna sodelavca predsednika Mubaraka Sakarija Asmi in Mufid Šehab.

Gamala Mubaraka in al Šerifa je na položaju nasledil Hošam Badravi, ki pripada reformnemu krilu stranke. Po poročanju tujih tiskovnih agencij je NPD z odstopom vodstva popustila protestnikom.

"Ne gre za islamsko revolucijo"

Muslimanska bratovščina pa zagotavlja, da v Egiptu ne gre za islamsko revolucijo.

Kljub nekaterim bojaznim, da bo v Egiptu prišlo do islamske revolucije, kakršna se je zgodila leta 1979 v Iranu, pa največja egiptovska opozicijska skupina Muslimanska bratovščina zagotavlja, da pri političnih nemirih v Egiptu ne gre za islamsko vstajo.

Po njihovih navedbah gre za množične proteste proti krivičnemu diktatorskemu režimu, ki so povezani z Egipčani iz vseh družbenih slojev in vseh veroizpovedi. Po besedah direktorja spletne strani Muslimanske bratovščine Kaleda Hamze se v Egiptu dogaja mirna revolucija, katere zahteva je demokratična država.

Dodal je, da je proteste spodbudila pobuda mladih na spletnem omrežju Facebook, in poudaril, da protesti "nikakor niso povezani z islamskimi težnjami", poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Na tisoče protestnikov na trgu tudi danes

Kljub temu protestniki vztrajajo, da bodo demonstracije nadaljevali, dokler njihov 82-letni predsednik ne bo sestopil z oblasti. Danes se je tako na osrednjem kairskem trgu Tahrir znova zbralo več deset tisoč protestnikov.

Proteste lahko v živo spremljate spodaj.

Poleg protestnikov ne popušča niti Mubarak, ta se namreč še vedno nahaja v strogo zastraženi predsedniški palači. Egiptovski premier Ahmed Šafik je včeraj izključil možnost, da bi Mubarak odšel in oblast predal podpredsedniku.

Sicer ZDA še naprej prepričujejo Mubaraka, naj vendarle odstopi in omogoči miren prenos oblasti.

Obama Mubaraku: Prisluhni svojim državljanom

Ameriški predsednik Barack Obama je v petek sporočil, da pogovori med ZDA in Mubarakom še vedno potekajo. Poudaril je, da se spremembe "na vrhu" morajo odviti takoj, rezultat pa morajo biti "svobodne in poštene volitve".

Na vprašanje ali meni, da bi Mubarak moral odstopiti, je Obama odvrnil, da se egiptovski predsednik mora posvetovati s svojimi sodelavci in "prisluhniti svojim državljanov".

Mubarak je "ponosen človek", vendar tudi "patriot", ga je opisal Obama. O svoji prihodnosti mora razmisliti, "v tranzicijskem procesu nasilje in represija ne smeta igrati vloge", je dodal. "Dogajanje v Egiptu spremlja cel svet"

Prva smrtna žrtev med novinarji

V Kairu pa so zabeležili prvo smrtno žrtev protestov med novinarji. V eni od kairskih bolnišnic je namreč poškodbam podlegel egiptovski novinar Ahmad Mohamed Mahmud, ki je bil pred tednom dni med demonstracijami ustreljen v trebuh, so sporočili iz odbora za zaščito novinarjev v New Yorku.

Srečanje z ministri kot poskus pomiritve

Mubarak se je danes sešel z nekaterimi novimi ministri in guvernerjem egiptovske centralne banke. Gre za prvo srečanje, potem ko je Mubarak minuli teden v poskusu, da bi pomiril protestnike, razpustil prejšnjo vlado.

Včeraj so oblasti sporočile, da se bodo v nedeljo morda za nekaj časa odprle banke, vendar naj bi bil dvig denarja omejen. V ponedeljek naj bi se odprla tudi borza.

Vodje protestov na sestanku s premierjem

Vodje protestov pa so se po poročanju ameriške tiskovne agencije AP danes sešli z egiptovskim premierjem Ahmedom Šafikom. Kot je povedal eden od udeležencev pogovorov, mladinski aktivist Abdel-Rahman Yusef, so na srečanju govorili, kako Mubaraku olajšati odhod s položaja.

Kot eno od možnosti je omenil, da bi Mubarak predal svoja pooblastila podpredsedniku Omarju Sulejmanu in nato odstopil. Ob tem je ponovil, da se bodo množične demonstracije v Egiptu nadaljevale do Mubarakovega odstopa.

V videoprispevku poslušajte našega novinarja, ki spremlja dogajanje v Egiptu.

Preberite še: Vrnitev optimizma na trg Tahrir

Protivladni protesti danes tudi v Srbiji.