Oceno, da zgodovinarji na slovenskih univerzah poučujejo le malo spremenjeno zgodovino prejšnjega režima, pri čemer poveličujejo NOB in zanikajo komunistične zločine med vojno, so v centru poslali kot eno od pripomb na študijo evropske komisije o tem, kako članice EU ravnajo s spominom na zločine totalitarnih in avtoritarnih režimov.

Repeta, ki je tudi profesor zgodovine, zanima, na osnovi katerih predpisov je vlada center - ta deluje pod okriljem ministrstva za pravosodje - pooblastila ali mu dopustila, da ocenjuje izvajanje študija zgodovine in povzetke sporoča evropski komisiji. Po njegovih trditvah namreč ni bilo narejene nobene evalvacije o študiju, na osnovi katere bi lahko prišli do zgoraj omenjenih ocen. V centru so "univerzitetnim profesorjem zgodovine zgolj nalepili neko ideološko nalepko", je dejal Repe.

Vseeno bi mu bilo, kot pravi, kaj piše študijski center ali podobne institucije o njem, če ne bi šlo za uradno institucijo države. Zato predsednika vlade Boruta Pahorja poziva, naj se opredeli do ocen, ki jih je center poslal komisiji, do dejavnosti tega centra in njegove vloge v odnosu do drugih institucij, "če že ne upa povedati kakšna kadrovska kupčija s predsednikom Janezom Janšo je v ozadju, da je ohranil ŠCNS."

Pirjevec pričakuje "madžarski scenarij"

Po besedah zgodovinarja Jožeta Pirjevca obstaja upravičen strah, da se nam lahko čez dve leti, ko bo prišla nova oblast, "zgodi Madžarska", kjer je v teku lustracija in pri čemer "Evropa ne reče ne bev ne mev". To pomeni, da bodo na oblast prišli ljudje, ki so namenjeni izvajati lustracijo in cenzuro ter metati ljudi iz službe, pojasnjuje.

Nad vlado je, kot pravi, razočaran, saj je pričakoval, da bo storila kaj na tistih področjih, kjer lahko. Tako bi po njegovih besedah lahko marsikaj naredila z omenjenim centrom, pa tega ni in ga celo podpira, je dejal. V razpravi je bilo slišati, da so se ob nastopu sedanje vlade v LDS pojavile pobude o ukinitvi študijskega centra, ki je bil ustanovljen v času vlade Janeza Janše, a se premier s tem ni strinjal.

Direktor Znanstveno-raziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti Oto Luthar je poudaril, da zgodovinski spomin ne bi smel služiti za legitimiranje in utrjevanje vsakokratnih političnih oblastnih razmer. Po njegovih besedah se zadnjih 15 let dogaja, da nekateri v javnosti širijo svojo interpretacijo zgodovine.

Po mnenju nekdanje evropske poslanke Mojce Drčar Murko so pripombe študijskega centra na študijo španskega raziskovalca zunaj konteksta, ker študija ni vrednostna ocena dogajanja, ampak gre za podatke o tem, kaj države delajo na določenih področjih.