Barroso je proti "avtoritativnim glasovom" za poglabljanje ekonomskega sodelovanja, ki menijo, da je to mogoče doseči le z medvladno metodo. "Na poti do cilja ne bomo napredovali hitreje, če bodo obenem na skrajno nekoherenten način delovale vzporedne strukture," je dejal Barroso v razpravi o prihajajočem vrhu v Evropskem parlamentu.

"Vzpostavljanje sistema za krepitev ekonomskega upravljanja v EU, še posebej območja evra, zunaj okvira unije, odpira pomembna in politično zelo občutljiva vprašanja. Države članice bi morale sprejeti ukrepe, ki so popolnoma v skladu z metodo skupnosti in okvirom pogodbe," je še poudaril predsednik Evropske komisije.

Nemčija in Francija pripravljata niz predlogov, ki naj bi jih predstavili na srečanju voditeljev članic unije v Bruslju. Ti predlogi naj bi se nanašali na tesnejše sodelovanje v območju evra na področju pokojninskih reform in uvedbo mehanizmov za omejitev javnih dolgov. Govori se o zamisli o vključitvi cilja za zmanjšanje dolga v nacionalne ustave.

Nemčija, ki je pobudnica takšne krepitve ekonomskega usklajevanja, sprejetje teh predlogov pogojuje s sodelovanjem pri krepitvi sistema za zaščito evra, namenjenega pomoči državam v območju evra v težavah. Sedanja medvladna družba za zaščito evra v teoriji predvideva do 440 milijard evrov pomoči, v praksi pa zaradi zagotavljanja najvišje bonitete precej manj.

Če bi obveljali predlogi Nemčije in Francije, bi šlo za medvladno sodelovanje držav v območju evra, ne pa celotne Evropske unije, tako da Evropska komisija pri tem ne bi imela bistvene vloge. Komisija je bila sicer odrinjena na stran že pri pripravi predlogov za izboljšanje gospodarskega upravljanja, nad katero je bdel predsednik EU Herman Van Rompuy.