Mubarak je pred tem v televizijskem nagovoru Egipčanom povedal, da se septembra ne bo potegoval za nov predsedniški mandat, vendar pa je zavrnil zahteve po takojšnjem odstopu, kar pa množic protestnikov v Kairu in drugih egiptovskih mestih ni zadovoljilo.

Obama naj bi javnosti povedal enako, kot je na štiri oči pred tem v ponedeljek v Kairu Mubaraku povedal njegov posebni odposlanec za Egipt, nekdanji veleposlanik v Kairu Frank Wisner, sicer menda Mubarakov prijatelj. Wisner naj bi Mubaraku razložil, da je čas za spremembe in ga pozval, naj več ne kandidira za predsednika.

V Washingtonu so po tednu dni vztrajnih demonstracij Egipčanov in odločitve egiptovske vojske, da ne bo uporabila sile proti protestnikom, spoznali, da se je Mubarakov čas iztekel in so temu ustrezno prilagodili politiko. Čeprav z Mubarakom zaradi 30-letnega trdnega zavezništva, ki zadeva tudi mir z Izraelom, še naprej delajo v rokavicah in želijo, da se lahko umakne na dostojanstven način.

Obama je v svojem nagovoru povedal, da se zaveda, da ima Mubarak rad domovino, vendar priznava da status quo ni vzdržen in so potrebne spremembe. "Vsi, ki služimo na položajih politične moči vemo, da to počnemo po volji ljudstva," je dejal Obama ter dodal, da se je Egipt skozi tisočletno zgodovino večkrat soočal s trenutki preobrazbe in glas ljudstva pravi, da je to eden takšnih trenutkov.

Po Obamovih besedah so ZDA slišale te glasove, ki zahtevajo spremembe. Pohvalil je gorečnost in dostojanstvo protestnikov in jim sporočil, da jih slišijo, sam pa je prepričan, da bodo določili lastno prihodnost zase, za svoje otroke in vnuke. Pohvalil je tudi vojsko za profesionalno ravnanje pri zaščiti ljudstva in jo pozval naj si še naprej prizadeva za mirne spremembe.

Te se morajo začeti nemudoma in vključevat širok spekter družbe in opozicijskih strank. Voditi pa morajo v svobodne in poštene volitve, ki se bodo končale z vlado, ki bo ne le na demokratičnih temeljih, ampak takšna, da bo v skladu s prizadevanji ljudi, je še dejal ameriški predsednik..

V podporo Obamovim besedam se je na terenu ameriška veleposlanica Margaret Scobey v Kairu sestala z enim od opozicijskih voditeljev, nekdanjim direktorjem Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Mohamedom El Baradejem. Sporočila mu je, da si ZDA želijo sprememb, vendar ne bodo narekovale politične prihodnosti Egipta.

Med številnimi ameriškimi politiki se je z mnenjem o Egiptu v ponedeljek oglasil tudi predsednik pravosodnega odbora v senatu, demokrat Patrick Leahy iz Vermonta, ki je Mubaraka pozval, naj odide hitreje kot načrtuje sam. "Njegova vlada nima potrebne verodostojnosti za vodenje tranzicije na poti k demokraciji. Njegova vloga v tranziciji je nerealistična," je dejal Leahy.