Po besedah ministrice je ta dan v prvi vrsti "lekcija vsem nam, ki smo samozaverovani in civilizirani in nismo nikakor pripravljeni priznati, da sredi vseh teh potencialov, tehnologije in napredka hkrati v nas samih živi in obstaja tudi smrtonosni potencial uničenja in samouničevanja".

Kot je poudarila Kresalova na današnji prireditvi v ljubljanskem kinu Šiška, 27. januar zato ni zgolj stvar preteklosti, pač pa stvar prihodnosti in sedanjosti. "Strah in stiska ljudi, ki ju je do skrajnosti zaostrila aktualna kriza, je najboljša podlaga za politiko, ki jo zaznamujejo težnje po šibki in nekritični civilni družbi in po silovitem kritiziranju institucij pravne države, ki so dojete kot nekakšna cokla v sicer gladko delujočemu kolesju političnega stroja," je povedala.

Takšna politika po njenih besedah ne potrebuje izrecnega soglasja ljudi za uresničitev svojih idej. "Takšni politiki je dovolj že tiha pasivnost in občutek nemoči v ljudeh, ki se jih nenehno bombardira s sporočili negotovosti in strahu na eni strani ter obljubami o redu na drugi strani," je dejala.

"Če smo se iz te zgodovinske izkušnje kaj naučili, se nam preprosto mora v glavah prižgati rdeča luč, ko slišimo zaskrbljujoče ideje o novih začetkih, o resetiranju, o hitrem spreminjanju ustave, večji homogenosti in zaradi vsega tega večji učinkovitosti družbe, o napovedih absolutne zmage neke politike," je aktualne razmere v državi komentirala notranja ministrica.

Takrat ljudje po njenem mnenju ne smejo ostati pasivni, pač pa morajo strniti vrste in najti prave odgovore na vse aktualne dileme sedanjega trenutka. "Lekcije, ki smo se jih naučili iz tragične preteklosti, moramo uporabiti, ko izbiramo prihodnost," je še dejala Kresalova.