Če bi bila referenduma o pokojninski reformi minulo nedeljo, bi reformo pokojninskega sistema podprla slaba četrtina vprašanih, dobra polovica bi bila proti, 13 odstotkov se ne more ali noče odločiti, samo šest odstotkov vprašanih pa se referenduma ne bi udeležilo.

Pri malem delu je delež tistih, ki so proti, v primerjavi s pokojninsko reformo nekoliko manjši: slabih 45 odstotkov je proti zakonu o malem delu, dobra tretjina vprašanih pa za. Neodločenih je v tem primeru 15 odstotkov, takih, ki na referendum o malem delu ne bi šli, pa borih sedem odstotkov.

Čeprav je predsednik vlade Borut Pahor v času izvajanja javnomnenjske ankete kočljiva razmerja med računskim sodišče in finančnim ministrstvom že rešil v korist finančnega ministrstva, so anketiranci odgovarjali tudi, kaj si mislijo o enem in drugem. Največ vprašanih (46 odstotkov) ne zaupa nikomur - niti računskemu sodišču niti finančnemu ministrstvu. Slaba tretjina bolj zaupa računskemu sodišču kot finančnemu ministrstvu, slaba desetina pa bolj zaupa finančnemu ministrstvu kakor računskemu sodišču. Šest odstotkov anketiranih zaupa obema enako, dobrih devet odstotkov pa je na to vprašanje odgovorilo z "ne vem".

Na lestvici podpore strankam na prvem mestu ostaja SDS, ki je v primerjavi z decembrom pridobila dobre štiri odstotke podpore. SD na drugem mestu pa se je volilna podpora v primerjavi z decembrsko anketo znižala za 2,5 odstotka. S 5,6 odstotka podpore sledita stranki DeSUS in SLS, prva v zadnjih mesecih beleži nižanje podpore, SLS pa je podpora v primerjavi s preteklim mesecem narasla za dobre tri odstotke.

2,3 odstotka glasov sta prejeli SNS, ki beleži padec podpore, in LDS, ki ohranja podoben delež podpore. Na zadnjem mestu strankarske lestvice z 0,4 odstotka ostaja Zares, ki se ji je podpora v primerjavi z decembrom znižala za dober odstotek.

Da bi volilo drugo stranko, je odgovorilo 2,3 odstotka vprašanih. Nekoliko se je zmanjšal delež tistih, ki ne bi šli volit ali ne bi volili nobene stranke, takih je dobra četrtina anketiranih. Za več kot pet odstotkov pa se je povečal delež tistih, ki so odgovorili z ne vem, in znaša skoraj četrtino.

Anketo javnega mnenja je izvajalo podjetje RM PLUS od 21. do 23. januarja, anketirali so 700 ljudi.