Določitev plačilnega roka bo sicer še naprej v pristojnosti pogodbenih strank, a če tega ne bosta storili sami, plačilni roki ne bodo smeli biti daljši od 60 dni od dogovorjenega dne opravljene storitve ali dobave blaga. Na finančnem ministrstvu takšen rok predlagajo zaradi problematike (ne)likvidnosti v slovenskem gospodarstvu kot posledice (pre)dolgo dogovorjenih plačilnih rokov, sploh kadar je dolžnik tržno močnejša stranka.

S takšnim določilom se uzakonja zahteve gospodarstva, je zapisano v osnutku zakona, ki ga je finančno ministrstvo objavilo na svojih spletnih straneh. Vlada namerava predlog zakona poslati v obravnavo v DZ po nujnem postopku, zato sprejema pripombe nanj le še do tega četrtka.

Povečanje plačilne nediscipline negativno vpliva na likvidnost, konkurenčnost in razvoj podjetij, predlog zakona pojasnjujejo na finančnem ministrstvu, kjer ugotavljajo, da upniki zaradi zamud pri plačilih potrebujejo zunanje financiranje, ki pa je v času gospodarskega upada težje dostopno, to pa lahko vodi v stečaj sicer zdravih podjetij. Ker tudi plačilna disciplina javnih organov ni zgledna, so zanje v osnutek zakona zapisali obveznost plačevanja računov v 30 dneh.