Papež Berlusconija po poročanju tujih tiskovnih agencij sicer ni omenil z imenom, je pa bilo jasno, da je imel na srečanju z rimskimi policisti v mislih prav njega, ko je dejal, da morajo državni uradniki "ponovno odkriti duhovne in moralne korenine".

"V našem svetu imamo vtis, da primanjkuje moralnega konsenza, zato temelji družbenega življenja ne morejo pravilno delovati," je dejal Benedikt XVI. Dodal je, da je čedalje večja nevarnost, da posameznik "s svojo intuicijo in izkušnjami postane edina merska enota za osebno resnico in moralo".

Že v četrtek je vatikanski državni tajnik, kardinal Tarcisio Bertone, izrazil zaskrbljenost zaradi obtožb v zvezi s Berlusconijem ter povedal, da zadevo podrobno spremljajo. Obenem je Bertone dejal, da Cerkev "vse, še posebej pa tiste, ki opravljajo javno službo, poziva, naj si prizadevajo za več moralnosti ter za večji občutek za pravičnost".

Kardinal Bertone, ki velja za papeževo desno roko, je bil doslej najvišji vatikanski predstavnik, ki se je oglasil v zvezi z italijanskim premierom, potem ko je milansko tožilstvo pred dnevi vložilo zahtevo za preiskavo Berlusconijevih nepremičnin v Milanu, v katerih naj bi brezplačno bivale prostitutke.

Vodja italijanske škofovske konference, kardinal Angelo Bagnasco pa je danes napovedal, da bodo škofje v ponedeljek govorili o škandalu. Italijanski škofje so sicer že ocenili, da zadeva škoduje mednarodnemu ugledu Italije.

Italijanski premier Berlusconi si je, podobno kot njegovi predhodniki na položaju predsednika vlade, vseskozi prizadeval za dobre odnose z Vatikanom, ki ima še vedno velik vpliv na italijansko javno mnenje.