V SDS so v sporočilu za javnost zapisali, da so se po objavi novega hrvaškega pravilnika o mejah ribolovnega morja, ki mejo riše po sredini Piranskega zaliva, lahko "tudi najbolj nejeverni Tomaži prepričali", da hrvaška vlada in njena predsednica Jadranka Kosor ne jemljeta resno dogovorov z vlado premierja Boruta Pahorja in arbitražnega sporazuma niti določil v njem, ki prepovedujejo prejudiciranje oziroma enostransko določanje meje.

Novi hrvaški pravilnik z mejo, zarisano po sredini Piranskega zaliva.

Kot nadaljujejo v SDS, dogovore, podpise in določila spoštuje samo slovenska stran, na kar je po njihovem mnenju Hrvaška računala od začetka. "Od vsega začetka ji je šlo samo za to, da Slovenija pri pogajanjih Hrvaške z Evropsko unijo umakne zadržke, ki se danes kažejo kot tehtni, nujni in vsestransko upravičeni. Slovenija je sklenila slab sporazum z vlado, katere elegantno pročelje gospe Kosorjeve skriva Sanaderjev obraz," pišejo v SDS.

Prepričani so, da je bila Pahorjeva vlada pri arbitražnem sporazumu "kljub opozorilom stroke in večine neravnodušnih državljanov zavedena". Hrvaška stran je sporazum sklenila v slabi veri, zato je treba čim prej najti rešitev, s katerim bi ga razveljavili, ali pa je treba od Hrvaške zahtevati javno izjavo, da priznava Sloveniji pravico teritorialnega dostopa do odprtega morja, še dodajajo v opozicijski stranki.

Na novi hrvaški ribolovni pravilnik so se odzvali tudi v Zavodu 25. junij, ki ga vodi Marjan Podobnik. V zavodu menijo, da bi morala vlada zaradi očitne kršitve arbitražnega sporazuma in tudi nekaterih mednarodnih konvencij, ki urejajo vprašanja, povezana z mednarodnimi sporazumi, postaviti pod vprašaj nadaljnjo veljavnost sporazuma in o hrvaških potezah seznaniti evropske in druge pristojne ustanove. "Namesto tega smo priča mlačnemu odzivu slovenske vlade, kar je skrajno zaskrbljujoče," dodajajo.

Preberite si še napoved Marka Pavlihe, ki je odpovedal nadaljnje sodelovanje pri arbitražnem sporazumu.