Sodnik se je izločil

Ta pa se najbrž ne bo zgodila na Okrožnem sodišču v Mariboru. Sodnik Janez Žirovnik, pri katerem je včeraj potekal neuspešni poravnalni narok, se je namreč takoj po naroku izločil zato, da mu v procesu ne bi mogli očitati pristranskosti. Sin tožnika je namreč Žirovnikov instančni sodnik na Višjem sodišču v Mariboru. Pravdni postopek bo zato premeščen enako kot kazenski, ki se je lani poleti - tik pred zastaranjem - sklenil na celjskem sodišču. Tam je senat pravnomočno obsodil Bojana Krebsa, Martino Muršak Pocajt in Emila Arnuša.

Leopoldina Kušar, ki je sicer sodila v rizično skupino pacientov, je 21. junija 2000 prišla na rutinski poseg odvzema žolčnika. Operiral jo je Bojan Krebs. Pri posegu je iz predrtega žolčnika začela iztekati serozna tekočina v trebušno votlino. Omenjena tekočina je povzročila vnetje, zato je Kušarjeva dva dni po operaciji začela tarnati zaradi hudih bolečin, ki jih ni zmogla ublažiti niti protibolečinska terapija. Dežurna zdravnica Martina Muršak Pocajt, ki je bila takrat še specializantka, navkljub opozorilom medicinskih sester ni odredila premestitve Kušarjeve na oddelek intenzivne nege. Tudi vzroka bolečin ni šla ugotavljati, temveč je pacientki dajala zgolj analgetike. Z dežurnim nadzornim zdravnikom se je posvetovala šele 24. junija zjutraj, ko so medicinske sestre pacientko našle v septičnem šoku. Nadzorni zdravnik Emil Arnuš pa je ni takoj operiral, temveč je to storil šele zvečer. Med tem posegom bolnici ni odvzel tekočine za mikrobiološko analizo. Če bi jo odvzel, bi morebiti še pravočasno ugotovil, da je imela pacientka vnetje trebušnice, ker je odtekanje tekočine iz žolčnika povzročilo zastrupitev. Kušarjeva je umrla 12. julija 2000 zaradi odpovedi organov.

Interna komisija ni odkrila napak

Junija 2001 je interna disciplinska komisija bolnišnice presodila, da je bila operacija izvedena korektno in po pravilih stroke. Do povsem drugačnih sklepov pa je prišla izvedenska komisija pri ljubljanski medicinski fakulteti, ki je izdelala mnenje za kazenski postopek na celjskem sodišču. Ti izvedenci so v ravnanju mariborskih zdravnikov ugotovili toliko nepravilnosti, da je sodišče omenjene zdravnike obsodilo zaradi povzročitve smrti zaradi malomarnosti. Prisodilo jim je kazen leto dni zapora pogojno na dve leti.

Kušar zdaj v pravdnem postopku terja solidarno poplačilo tožbenega zahtevka, ki je sorazmerno nizko v primerjavi z odškodninami v podobnih tožbah. Vdovec zahteva plačilo 3620 evrov materialnih stroškov, ki jih je imel s pogrebom žene. Za pretrpljene duševne bolečine zaradi smrti soproge, s katero je skupaj preživel 42 let, pa zahteva 23.000 evrov. Tožnik je pred desetimi leti o soprogini smrti obvestil tudi zdravniško zbornico, "pa mi niti odgovorili niso na moj dopis". Po njegovih besedah mu je pooblaščenec bolnišnice tedaj ustno ponudil odškodnino 4,5 milijona tolarjev. "Ponudbo sem zavrnil z besedami, da krvavega denarja nočem," se je spominjal Kušar. Kaj se je potem zgodilo s tem denarjem, mu ni znano.