Hkrati bo ministrstvo za gospodarstvo, tako napoveduje Svetlik, preučilo tudi možne spremembe zakona o gospodarskih družbah, ki bi lahko prinesel izboljšave, kar zadeva registracijo tovrstnih podjetij v prihodnje, čeprav so v sporočilu za javnost po seji vlade zapisali, da je treba biti pri spreminjanju tega zakona previden, saj bi lahko bistveno otežili ustanavljanje družb vsem subjektom, tudi tistim, ki želijo zgolj opravljati poslovno dejavnost, ne pa ustanavljati družb z namenom zlorab. "Glede na to, da gre pri problemu odpuščanja delavcev preko tako imenovanih slamnatih podjetij za zlorabo delovnopravnih predpisov, je treba takšne primere zlorab reševati celovito v zakonih, ki urejajo delovna razmerja, in ne s splošnim zaostrovanjem ustanavljanja gospodarskih družb za vse subjekte. Ocenjuje se tudi, da bi k zmanjševanju zlorab lahko prispeval povečan nadzor nad izvajanjem zakona o sodnem registru," so še zapisali v vladi.

Sicer pa je Svetlik napovedal tudi okrepljeno delo inšpekcijskih služb. Kot poudarja, je namreč zakonodaja marsikdaj čisto ustrezna, a se ne izvaja dosledno.

Svetlik je komentiral tudi zbiranje podpisov za referendum o malem delu in o pokojninski reformi. Dejal je, da bo podpisov za prvi referendum kmalu dovolj, in napovedal, da se bo vlada v času referendumske kampanje maksimalno aktivirala, da prepriča ljudi, da je zakon koristen, da povečuje socialno varnost tako študentov kot brezposelnih in upokojencev, pri tem pa v ničemer ne ogroža rednih delovnih razmerij. Ob tem Svetlik sicer meni, da je vlada v neenakopravnem položaju s pobudniki referenduma, ki so tudi študentski servisi, ki bodo referendumsko kampanjo financirali iz denarja, ki ga služijo s posredovanjem študentskega dela. Torej iz sredstev, ki jih bo zakon omejil. Prav tako se Svetlik zaveda, da so mnogi brezposelni in upokojenci vpleteni v sivo ekonomijo in jih bo težko prepričati, da glasujejo za zakon, ki jih bo prisilil, da se temu odpovedo. A Svetlik je neomajen, vlada se bo, ne glede na izid referenduma, trudila za to, da prepreči delo na črno, služenje denarja s posredovanjem študentskega dela in da uredi študentsko delo, ki je trenutno najbolj prožna in izkoriščevalska oblika dela.

Svetlik je dejal še, da se ne boji volje ljudstva, tudi ko gre za referendum o pokojninski reformi. Po tem, ko je državni zbor v ustavno presojo vložil pobudo za razpis tega referenduma, se je zbiranje podpisov včeraj prekinilo. Sindikati sicer pravijo, da jim je do prekinitve zbiranja že uspelo zbrati več kot 42.000 podpisov, torej zdaj le še čakajo na odločitev ustavnega sodišča. Svetlik ob tem pravi, da ga je, če referendum bo in bo pokojninska reforma padla, strah za sedanje in bodoče upokojence, ki v bodoče lahko ostanejo brez rednih pokojnin.

Podobno pravi tudi premier Borut Pahor, ki pa napoveduje, da bo ne glede na nepopularnost reform pri njih vztrajal. Če bo pokojninska reforma z referendumom padla, pa ne misli odstopiti. "Vedno sem govoril, da padec referendumskega vprašanja ne pomeni padec predlagatelja. Ker če vprašanje vežeš na predlagatelja, potem se ljudje ne odločajo o vprašanjih, ampak o predlagatelju. Torej o tem, ali podpirajo vlado ali ne. Za to so volitve in ne spreminjamo referendumov v volitve," dodaja Pahor.