Tožilka Branka Zobec Hrastar je Erjavca in Gutmana obtožila nevestnega dela v službi v postopku nakupa oklepnikov Patria. Z nakupom naj bi namreč povzročila vsaj za 16,8 milijona evrov škode, zlasti z naročilom 25 neopremljenih osemkolesnih oklepnikov. Poleg tega sta od sprva načrtovanih 70 patrij, opremljenih s 30-milimetrskim topom, naročila le šest takšnih patrij.

Erjavec je v zvezi s sojenjem že večkrat poudaril, da gre za politični konstrukt. Prepričan je namreč, da škoda ni nastala, saj oklepniki še niso v celoti nabavljeni, in da je ravnal v skladu s predpisi, saj se tožilka po njegovih besedah sklicuje na neveljaven pravilnik o metodologiji opremljanja z vojaško investicijsko opremo. Na drugi strani pa Zobec Hrastarjeva zatrjuje, da je obtožni predlog trden.

Pričanje ministrice Jelušičeve, pa tudi aktualnega načelnika generalštaba Alojza Šteinerja, je sodišču predlagala obramba. Kot je na prejšnji obravnavi pojasnil Emil Zakonjšek, odvetnik Albina Gutmana, je zaslišanji omenjenih predlagal, ker se bo sodišče v začetku omejilo na obtožbo o tem, da naj bi nastala materialna škoda. Obramba namreč meni, da te ni bilo.

Obravnava na ljubljanskem okrajnem sodišču se je začela 22. novembra, ko je sodišče zaradi dokumentov obrambnega ministrstva, ki nosijo različne stopnje tajnosti, sojenje zaprlo za javnost. Obramba je sicer predlagala delno zaprto sojenje. Z branjem obtožnega predloga se je nadaljevalo 1. decembra, z branjem zagovorov pa teden kasneje. Tedaj je Erjavec povedal, da si želi tudi zaslišanje prič, ki jih je predlagal sam - med njimi nekdanjega in aktualnega premiera Janeza Janše in Boruta Pahorja.