Da je vse skupaj še manj razumljivo, se je večina naših gradbincev že dolge mesece nazaj otepala resnih težav z likvidnostjo. Njihovo zadolženost je Banka Slovenije svareče ocenila kot "nadpovprečno in izredno visoko". Pa so začela gradbena podjetja toniti, Vegrad, celjski Gradis, SCT… Cene stanovanj pa so še vedno tam nekje pod oblaki. Le zakaj jih ne spustijo in rešijo, kar se rešiti da, vsaj do neke mere?

Odgovor smo iskali pri nekom, ki ve o nepremičninah vse, ki jih kupuje, gradi in ki vendarle ni del napihnjenega nepremičninskega balona. Oskar Karlatec ima nepremičnine od hotela v Poreču, letovišč v Istri do hiš v Ljubljani. Tu je začel zidati stanovanja, pravočasno začutil, kaj se dogaja in gradnjo ročno preusmeril v dom za starejše.

"Videl sem, da je stanovanj vse več, kupna moč peša, cene za kvadratni meter pa so res izredno visoke. Logično je bilo treba ubrati drugo pot."

Prav to nas zanima, saj so tako visoke cene sprte z vsako logiko. Kupna moč vse bolj usiha, z rodnostjo se ne moremo hvaliti, doseljevanj ni več, stanovanj, kolikor hočeš, cene bi morale torej po pameti padati, padati…

"Več je v vzrokov, da ne. Prvi je precenjeno zemljišče. Tri, štiri leta nazaj je bila cena na območju Šiške od 450 do 600 evrov za kvadratni meter. Če k temu dodamo še malo bolj kakovostno gradnjo, pride že lastna cena približno 1100 evrov za kvadrat.

Moram pa reči, da je tu še en pomemben sokrivec - naše banke dajejo kredite na zelo kratek rok, najraje največ za eno leto ali morda na tri mesece s podaljšanjem. Obrestne mere pa se vrtijo od 6 do 7 odstotkov, kar je izredno visoko."

(Več v tiskani izdaji Nedeljskega)