Sodba, ki ima 800 strani, v celoti še ni na voljo, kljub temu pa zaradi prihajajočih počitnic nismo želeli zamuditi roka za pritožbo, so besede odvetnice Karine Moskalenko povzele tuje tiskovne agencije. Prvih deset dni januarja so namreč v Rusiji nacionalne počitnice.

Po besedah Moskalenkove pritožba trenutno obsega devet strani. "Pritožbo bomo razširili takoj, ko prejmemo vse dokumente, povezane s sodbo," je dodala.

Moskovsko sodišče je nekdanjega naftnega mogotca Hodorkovskega in njegovega poslovnega partnerja Lebedeva spoznalo za kriva za kaznivo dejanje kraje več kot 218 milijonov ton nafte in pranja denarja v višini 23,5 milijarde dolarjev (17,7 milijarde evrov).

Sodnik Viktor Danilkin ju je obsodil na skupno 13 let in pol zapora. Ker sta od leta 2003 v zaporu preživela že skoraj osem let (leta 2005 sta bila namreč obsojena tudi zaradi goljufije in utaje davkov), je sodišče že prestalo kazen upoštevalo, tako da bosta za rešetkami ostala do leta 2017.

Sojenje Hodorkovskemu in Lebedevu je pritegnilo veliko mednarodne pozornosti in kritik, saj mnogi menijo, da je bilo politično motivirano. Nekdanji lastnik Jukosa je bil namreč velik kritik nekdanjega predsednika Rusije in sedanjega premierja Vladimirja Putina.

Mnogi so prepričani, da se bo Putin leta 2012 znova potegoval za predsedniški stolček in da si zato želi, da bi Hodorkovski za rešetkami ostal vsaj do izteka volitev, da ne bi podpiral opozicije trenutni oblasti.

Predstavniki EU so v četrtek zatrdili, da so nad obsodbo Hodorkovskega razočarani, in napovedali, da bodo o tem z ruskimi voditelji še razpravljali.

Da je kazen slabo sporočilo za rusko pravno državo, je dejala tudi direktorica evropskega in osrednjeazijskega dela organizacije za zaščito človekovih pravic Human Rights Watch Rachel Denber. "Vse v zvezi z obsodbo in sojenjem dokazuje, da gre za politično zadevo," je dodala.

Kremelj je danes vse kritike Zahoda zavrnil. Ruski minister za zunanje zadeve Sergej Lavrov je zatrdil, da obsodba Hodorkovskega ni korak nazaj v demokratičnemu procesu države.

"Mnenja, ki jih izraža Zahod, ne bi smela in gotovo tudi niso vplivala na odločitev ruskega sodstva," je poudaril in dodal, da je rusko sodstvo avtonomno. Nanj po njegovih besedah ne vplivata ne ruska ne tuja oblast.