"Toliko smo dali za tisti košček zemlje, zdaj pa imaš črnega župana. Moj bog, kje je tu narodna zavest? Nič nimam proti temu, da je temnopolt. A če so že izvolili Neslovenca, bi kvečjemu morali izvoliti člana italijanske skupnosti, ki tam živi," je bil oster pisatelj Boris Pahor.

Na izjavo se je odzval tudi Bossman, ki jo je komentiral tako: "Gospoda Pahorja spoštujem in ga bom kljub njegovi izjavi, ki je sicer ne razumem, spoštoval še naprej kot človeka, ki se vse svoje življenje bojuje za človekove pravice. Toda tudi to, da kjerkoli si, imaš iste pravice kot večinski narod, je človekova pravica." Po duši in izbiri pa je še vedno Slovenec, je poudaril.

Na izjavo se je prav tako odzval predsednik Liberalne akademije (LA), Darko Štrajn, ki je dejal, da je Pahorjeva podpora nacionalizmu v nasprotju z nekaterimi univerzalnimi sporočili njegovih literarnih del.

„Najgloblje pa obžalujemo njegovo izjavo, ki vsebuje prepoznavne elemente rasizma,“ je pojasnil Štrajn. Dodal je, da se v luči takih izjav zdi, da Pahor zavzemanje za narod črpa iz nedemokratične izključevalnosti do drugih, čeprav bi prav od njega kot predstavnika zatirane manjšine pričakovali povsem drugačno razmišljanje.